Праграма ІV абласной адкрытай навукова-практычнай краязнаўчай канферэнцыі вучняў




Дата канвертавання11.10.2017
Памер360.04 Kb.
Упраўленне адукацыі Гродзенскага аблвыканкама

ДУА «Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы»

ДУА «Гродзенскі абласны цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі»

ДУА «Гімназія № 1 імя акадэміка Я.Ф. Карскага г. Гродна»

ДУА «Гімназія № 4 г. Гродна»

ДУА “Ліцэй №1 г. Гродна”



ПРАГРАМА

ІV абласной адкрытай навукова-практычнай краязнаўчай канферэнцыі вучняў

КРАЙ ГАРАДЗЕНСКІ”


22 красавіка 2017 года



22 красавіка
Рэгістрацыя ўдзельнікаў 9.00-10.00

Пленарнае пасяджэнне 10.00 -11.00 (актавая зала)



  • Сяброўскі Барыс Аляксандравіч, дырэктар Гімназіі № 1 імя акадэміка Я.Ф. Карскага г. Гродна. Прывітальнае слова ад Гімназіі № 1

  • Барсукоў Уладзімір Георгіевіч, доктар тэхн. навук, прафесар, прарэктар па навуцы ГрДУ імя Я. Купалы. Прывітальнае слова ад ГрДУ імя Я. Купалы

  • Мікалаеў Мікалай Віктаравіч, доктар філалагічных навук, загадчык адзела рэдкіх кніг Расійскай дзяржаўнай бібліятэкі (г. Санкт-Пецярбург) 500 год беларускага кнігадрукавання: ад Скарыны да сёння

  • Карнялюк Віталь Рыгоравіч, кандыдат гістарычных навук, дацэнт ( ГрДУ імя Янкі Купалы) – Пра парадак правядзення канферэнцыі

Работа секцый 11.00 – 15.00
Наведванне музея Я.Ф. Карскага 11.00 – 15.00

Падчас канферэнцыі працуе школьны буфет



СЕКЦЫЯ 1

Каб.241

Тапаніміка Гарадзеншчыны


  1. Фісенка Іван Іванавіч, Радуньская гімназія

  2. Неўгень Лілія Іванаўна, Сярэдняя школа №1 г. Скідзеля

  3. Свістун Іван Іванавіч, Дзярэчынская СШ- д/с

  4. Казлоўская Марына Іванаўна, гімназія №5, г Гродна



  1. Васілеўскі Іван, 9 клас, Спондаўскі д/с-СШ, настаўнік – Памецька Алёна Зянонаўна - Мікратапонімы Спондаўскага краю




  1. Капіца Уладзіслаў, 8 клас, Канюхоўскі навучальна-педагагічны комплекс яслі-сад – сярэдняя школа, настаўнік - Шчука Вольга Леанідаўна – З гісторыі паходжання назваў населеных пунктаў Канюхоўскага сельскага выканаўчага камітэта




  1. Майсей Лізавета, 9 клас, Вялікаэйсмантаўская СШ, настаўнік – Калеснік Леанід Раманавіч - Знайдзіны нашага краю




  1. Шымілевіч Дзіяна, 9 клас, Доцішская СШ, настаўнік – Троцкая Л.А. - Топонимика Дотишского сельского совета




  1. Мудрая Караліна, 7 клас, Данільчык Анжэла, член аб’яднання па інтарэсах “Музеязнаўства”, Раклевіцкі дзіцячы сад-базавая школа, настаўнік - Мікратапаніміка роднага краю




  1. Надудзік Анна-Марыя, 8 клас, Парэчынская СШ, настаўнік - Баравікоў У.М. - Васілевічы і Парэчча: – паходжанне назвы вёсак




  1. Іванюк Гражына, 9 клас, Лобач Юлія, 7 клас, настаўнік - Урбановіч Зоя Аляксандраўна - Тапанімічнае мікраполе вёскі Ціхаволя Свіслацкага раёна




  1. Лысевіч Мікіта, 8 клас, Корнадзьскі дзіцячы сад-базавая школа, настаўнік - Лысевіч Вольга Аляксандраўна - Паходжанне назваў зніклых і знікаючых айконімаў на тэрыторыі Навадворскага сельскага савета: лінгвакраязнаўчы аспект даследавання



СЕКЦЫЯ 2

Каб.242
Лінгвістычнае краязнаўства


  1. Даніловіч Мікалай Аляксандравіч, доктар філалагічных навук, прафесар (ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Кампанеец Святлана Юльянаўна, Радуньская гімназія

  3. Янулевіч Наталля Іосіфаўна, гімназія №6 г. Гродна



  1. Васілеўскі Мар’ян, Ліпніцкая Юлія, 10 клас, Спондаўскі д/с-СШ, настаўнік – Памецька Алёна Зянонаўна - Уласныя імёны Спондаўшчыны




  1. Сівец Вера, 8 клас, Гімназія №1 г. Астраўца, настаўнік – Блізнік Марыя Антонаўна - Прозвища белорусского села как особый вид народного красноречия




  1. Басарэўская Ангеліна, 11 клас, Паляцкішская СШ, настаўнік - Янкелайць Аляксандра Чаславаўна - Агронімы і дрымонімы на тэрыторыі былога Паляцкішскага сельскага савета




  1. Машкова Кацярына, 11 клас, Юхневіч Уладзіслаў, 7 клас, Жырмунская СШ, настаўнік - Квецень Валянціна Чаславаўна - З’ява бінарнай апазіцыі ў рэгіянальнай айканімічнай сістэме (на прыкладзе назваў населеных пунктаў Гродзенскай вобласці)




  1. Сівова Паліна, 9 клас, Новаяльнянская сярэдняя школа, настаўнік - Савасцюк Ганна Аляксандраўна - Гісторыя Дзятлаўшчыны ў назвах рэк.




  1. Аліева Дар’я, 7 клас, Лявонавіцкі д/с-СШ, настаўнік - Шалесная Вольга Сяргееўна - Назвы населеных пунктаў Дзятлаўскага раёна


СЕКЦЫЯ 3

Каб.243
Лінгвістычнае Гродназнаўства


  1. Брусевіч Анатоль Аляксандравіч, дацэнт, кандыдат філалагічных навук

  2. Богдан Анжаліка Чаславаўна, СШ №11 імя генерала Антонава г. Гродна

  3. Слуцкая Валянціна Аляксандраўна , СШ №1 г.п. Рось



  1. Каско Марыя, 11 клас, Дзятлаўская гімназія №1, настаўнік - Ванчук Аксана Іосіфаўна - Тапанімічныя паданні Дзятлаўшчыны



  1. Вазянкоў Артур, Некрашэвіч Кірыл, 6 клас, Казлоўская Анжэліка, 9 клас, Гудскі д/с-СШ, настаўнікі - Усюкевіч В.У., Сіманенкава М.В. – Сучасны погляд на “Беларуска-польска- расійска-лацінскі батанічны слоўнік” Зоські Верас




  1. Валкавыцкая Кацярына, 10 клас, Сярэдняя школа імя М.П. Масонава г.Свіслачы, настаўнік - Пракаповіч Ірына Віктараўна - Лексічныя асаблівасці ўласных гаворак Свіслаччыны




  1. Багдановіч Карына, 11 клас, Сыцько Крысціна, 11 клас, Халопік Ірына, 9 клас, СШ №2 г. Слонім, настаўнік - Захарчук Ірына Уладзіміраўна - Назвы страў і харчовых прадуктаў у гаворках Слонімшчыны




  1. Новік Рэната, Швед Таццяна, 8 клас, Гімназія г. Шчучына, настаўнік - Пасюта Алёна Васільеўна - “Гульня “Краязнаўчае лато”



СЕКЦЫЯ 4

Каб.224

Людзі зямлі Гарадзенскай


  1. Еўдакіменка Мікалай Лявонцьевіч, дацэнт, кандыдат філасофскіх навук (ІРА г. Гродна)

  2. Брант Валерый Іванавіч, Сярэдняя школа г.п. Мір

  3. Сільвановіч Ірына Мікалаеўна, Лунненская СШ імя Героя Савецкага Саюза Івана Шарамета




  1. Шынкевіч Анастасія, член краязнаўчага гуртка “Нашчадкі, Гудагайская сярэдняя школа, настаўнік: Васілёнак Марыя Карлаўна – Чалавек, які стварыў сабе сам




  1. Янушкевіч Аляксандр, 9 клас, СШ №3 г. Ашмяны, настаўнік – Місуна Елена Юр’еўна - Жизненный путь Почетного гражданина города Ошмяны – Юрия Ивановича Николаева




  1. Рябушка Ангеліна, 10 клас, Пелясская СШ, настаўнік – Івашка Леанід Вацлававіч - Тадас Иванаускас – педагог и ученый




  1. Карпук Ксенія, 10 клас, Квасоўская СШ, настаўнік - Галіцкая Ірына Іванаўна – Народны майстар з в. Квасоўка – Станіслаў Пятровіч Бык




  1. Пяцэвіч Маргарыта, 11 клас, СШ №5 г. Масты, настаўнік – Валковіч Ала Мікалаеўна - Пачэсная справа – жыццё адкрывать другому… Валянціна Іванаўна Ваглай




  1. Пецюшык Ангеліна, 9 клас, Гудзевіцкая СШ, настаўнік - Дзямбіцкая Наталля Уладзіміраўна - Край у асобах. Белакозы: гісторыя адной сям’і




  1. Казак Ганна, 11 клас, Уселюбскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа, настаўнік - Цераховіч Аксана Аляксандраўна - Жыццёвы і творчы шлях пісьменніцы-зямлячкі Супрановіч Таісы Іосіфаўны




  1. Кадаўбік Валерыя, 11 клас, СШ №8 г. Слонім, настаўнік - Барысік Людміла Генрыхаўна - Выпрабаванне часам і жыццём (духоўны і жыццёвы подзвіг Я. Д. Врублеўскай-Ягоравай)




  1. Баркоўская Паліна, 11 клас, СШ №8 г. Слонім, настаўнік – Абуховіч Людміла Анатоль’еўна - История - ее жизнь, ее жизнь - часть истории (о создании и функционировании частной коллекции семьи Анищик - музея простых добрых вещей)


СЕКЦЫЯ 5
Каб.232
Літаратурная Гарадзеншчына


  1. Пяткевіч Аляксей Міхайлавіч, прафесар, канд. філалогіі ( ГрДУ)

  2. Пасюта Алена Васільеўна, гімназія г. Шчучына

  3. Барысік Людміла Генрыхаўна, СШ №8 г. Слоніма

  4. Дзямбіцкая Наталля Уладзіміраўна, Гудзевіцкая СШ




  1. Вайшнаровіч Аліна, 9 клас, Гімназія №1 г. Астраўца, настаўнік - Праскіна Алена Рычардаўна - Пейзажныя матывы як спосаб выражэння любові да Бацькаўшчыны ў паэтычным зборніку Рычарда Бялячыца “Прасветлінка”




  1. Строк Вікторыя, 9 клас, Сярэдняя школа № 1 г.п.Рось, настаўнік - Слуцкая Валянціна Аляксандраўна - Жыццёвы і творчы шлях Тамары Мазуряк духоўная спадчына беларускай нацыянальнай культуры і мовы




  1. Шынковіч Вольга, 9 клас, Радуньская гімназія, настаўнік - Кампанеец Святлана Юльянаўна - Продкі Пятра Бітэля і Радунь




  1. Варган Вікторыя, Штэйзель Анастасія, 6 клас, Жукоўшчынскі дзіцячы сад – базавая школа, настаўнік - Шаркут Людміла Іосіфаўна - Паэтычныя абсягі Петруся Граніта




  1. Лявончык Яўгенія, 9 клас гімназіі №1 г. Дзятлава, настаўнік - Абрамчык Алена Рыгораўна - Тэма малой радзімы ў лірыцы Віктара Шымука




  1. Стойлік Вольга, 9 клас, Сярэдняя школа №1 г. Скідзеля, настаўнік - Неўгень Лілія Іванаўна - Творчая адметнасць паэткі Фаіны Самойла


СЕКЦЫЯ 6
Каб.231
Літаратурная Гарадзеншчына


  1. Турмасава Любоў Іванаўна, бібліёграф, краязнаўца

  2. Зянько Алёна Міхайлаўна , гімназія №1 імя акадэміка Я.Ф. Карскага г. Гродна

  3. Шаркут Людміла Іосіфаўна, Жукоўшчынскі дзіцячы сад – базавая школа

  4. Абрамчык Алена Рыгораўна, гімназіі №1 г. Дзятлава


  1. Бяляўская Ганна, 9 клас, Дзярэчынскі дзіцячы сад – сярэдняя школа, настаўнік - Свістун Іван Іванавіч - Жыццёвы і творчы шлях П. М. Марціноўскага




  1. Афоніна Валерыя, 10 клас, Гімназія № 5 г. Гродна, настаўнік - Казлоўская Марына Іванаўна - Матывы і вобразы народнай любоўнай лірыкі Гродзеншчыны




  1. Красько Дар’я,, Гузіно Паліна, 8 клас, 8 клас, Гімназія № 6 г. Гродна, настаўнік - Янулевіч Наталля Іосіфаўна – Вобраз Максіма Багдановіча ў вершах паэтаў Гродзеншчыны




  1. Кулевіч Анастасія, 6 клас, гімназія №1 імя акадэміка Я.Ф. Карскага г. Гродна, настаўнік – Баравік Іна Мікалаеўна - Тема города Гродно в творчестве детского поэта-земляка В.С.Кудлачева




  1. Гой Арцём, 7 клас, СШ №11 імя генерала Антонава, настаўнік - Богдан Анжаліка Чаславаўна - Асоба Давыда Гарадзенскага ў літаратуры




  1. Строк Вікторыя, 9 клас, СШ №1 г. Рось, настаўнік - Слуцкая Валянціна Аляксандраўна - Жыццёвы і творчы шлях Тамары Мазуряк духоўная спадчына беларускай нацыянальнай культуры і мовы



СЕКЦЫЯ 7

Каб.225
Гісторыя населеных пунктаў Гродзеншчыны


  1. Соркіна Іна Валер’еўна, дацэнт, кандыдат гістарычных навук (гімназія №6)

  2. Івашка Леанід Вацлававіч, Пелясская СШ

  3. Галіцкая Ірына Іванаўна, Квасоўская СШ



  1. Ласёніс Вікторыя, 11 клас, Варнянскі яслі-сад-сярэдняя школа настаўнік - Хвясечка Наталля Іванаўна – З гісторыі вёскі Быстріца




  1. Драбышэўская Анастасія, 10 клас, Азёрская СШ, настаўнік Сільчанка Яўгенія Валер'еўна - Каралеўскае мястэчка Езіоры – з мінулага ў будучыню




  1. Генечка Марына, 11 клас, Свіслацкая СШ, настаўнік – Кулікова Наталля Ўладзіміраўна – Вуліца Паркавая: гісторыя з геаграфіяй




  1. Шватро Наталля, 8 клас, Індурская СШ, настаўнік – Ганчарэвіч Наталля Канстанцінаўна - Изучая прошлое – сохраним будущее




  1. Мелех Дзіяна, 10 клас, Лунненская сярэдняя школа імя Героя Савецкага Саюза Івана Шарамета, настаўнік - Сільвановіч Ірына Мікалаеўна - Жылая забудова мястэчка Лунна ў канцы ХІХ – першай трэці ХХ ст.




  1. Малышаў Уладзіслаў, Шэршань Павел, 8 клас, СШ №3 г. Шчучын, настаўнік - Пабылец Алена Аляксандраўна – Плошча Шчучына ў ХІХ стагоддзі



  1. Ільясевіч Селім, 10 клас, Іўеўская СШ, настаўнік – Халява Данута Браніславаўна Образ города глазами моих сверстников




  1. Крывіцкая Віялета, 10 клас, СШ №26 г. Гродна, настаўнік – Ермак Ю.Г. –

Аптечные лавки в местечках Гродненского уезда

СЕКЦЫЯ 8

Каб.239а
Мастацкая культура Гарадзеншчыны


  1. Скляр Мікалай Станіслававіч, народны майстар, скульптар

  2. Сідарук Лілія Мікалаеўна, Парэцкая СШ

  3. Грыцкевіч Галіна Міхайлаўна, Новадворская СШ Свіслацкая раёна

  4. Адаміна Святлана Міхайлаўна, СШ №28 г. Гродна




  1. Лаўрэцкая Арына, 10 клас, Гудагайская сярэдняя школа, настаўнік: Шлыковіч Галіна Мечыславаўна - Талент зямлі гудагайскай: Алег Драбышэўскі




  1. Рэйшэль Вольга, 11 клас, Гудзевіцкая СШ, настаўнік - Славута Ніна Лявонцьеўна - Ён праславіў Гудзевіцкую зямлю…




  1. Блізнюк Павел, Дубай Яўгеній , 11 клас, СШ № 7 г. Слоніма, настаўнік Епіфанаў Ілья Ігаравіч - Храмы Слоніма, якія не захаваліся да нашых дзён




  1. Яшчук Ганна, 11 клас, СШ №5 г. Слонім, настаўнік – Палубочка Наталля Аляксандраўна - Храм или крепость?




  1. Найда Алена, 8 клас, СШ №12 г. Гродна, настаўнік – Колышка Ніна Іванаўна - Гродненские художники XIX – начала XX веков


СЕКЦЫЯ 9

Каб.226
Эканамічныя працэсы і прыклады гаспадарання


  1. Белазаровіч Віктар Аляксандравіч, дацэнт, кандыдат гістарычных навук ( ГрДУ імя Я.кі Купалы)

  2. Тармасевіч Генадзь Леанідавіч, Кальчунская СШ

  3. Котусеў Яўгеній Мікалаевіч, базавая СШ №14 г. Гродна



  1. Юркойць Антон, 11 клас, Варнянскі яслі-сад-сярэдняя школа, настаўнік - Гродзь Людміла Аляксандраўна - Адкуль растуць “Віленскія пальмы”




  1. Макарэвіч Паліна, 10 клас, гімназія №1 г. Дзятлава, настаўнік – Радамская Е.В. - Роль еврейского населения в экономическом и культурном развитии местечка Дятлово




  1. Крэчка Віталій, 10 клас, Каралінскай СШ, настаўнік - Крэчка Ала Іванаўна - Асаблівасці калгаснага будаўніцтва на тэрыторыі Каралінскага сельскага Савета




  1. Буцко Вольга, 9 клас, СШ №8 г. Слонім, настаўнік – Гуская Ала Анатол’еўна - Транспортная система Слонима и её роль в развитии города




  1. Янкевіч Кацярына, 11 клас, Галавічпольская д/с-СШ, настаўнік – Паўлюкевіч Ларыса ЛеанідаўнаРазвитие сельского хозяйства Беларуси в 50-70-я гг. ХХ века на примере племзавода «Василишковский» и трудового подвига людей, работавших в нём»




  1. Лугачоў Уладзіслаў, 10 клас, гімназія №6 г. Гродна, настаўнік – Соркіна Іна Валер’еўна - Структура занятасці насельніцтва Гродна ў 1897 годзе




  1. Ігнатовіч Уладзіслаў, 9 клас, СШ № 3 г. Ашмяны, настаўнік Кіркоўскі Ігар Віктаравіч – Супярэчнасці эканамічнага жыцця Ашмяншчыны ў 1991-2010 гг.



  1. Гражынскі Яўген, Даўляшэвіч Андрэй, Жульпа Анастасія, Калюта Арцём, Сасноўскі Раман, Ціханава Карына, 9 клас, Жымаслаўльская д/-СШ, настаўнік - Ігліцкі Алег Міхайлавіч - Прадпрымальніцкая, культурна-асветніцкая, мецэнацкая дзейнасць графаў Умястоўскіх у маёнтку Жэмслаў Ашмянскага павета ў XIX-першай палове XXстст


СЕКЦЫЯ 10

Каб.233
Гродзеншчына ў гады Другой сусветнай вайны


  1. Люцік Дзмітры Уладзіміравіч, настаўнік гімназіі №4 г. Гродна, кіраўнік музея ваеннай гісторыі

  2. Русін Павел Валер'евіч, Рачыцкая СШ

  3. Семенчук Аляксандр, крязнаўца, блогер



  1. Чорная Кацярына, Лебедзь Валерыя, 10 клас, Малабераставіцкая сярэдняя школа, настаўнік - Эйсмант Тамара Іванаўна - Абеліскі на карце Еўропы: памяці воінаў-землякоў




  1. Мірошнікава Ксенія, 8 клас, СШ №7 г. Ваўкавыска, настаўнік – Пенькоўская І.В. - Узник концлагеря Майданек




  1. Шатурына Анастасія, 9 клас, Рак Ксенія, 11 клас, СШ №3 г. Скідзель, настаўнік – Кармызава Юлія Генадзьеўна – Судьбы малолетних узников фашысцскіх конлагерей




  1. Воўк Алена, 7 клас, Дварчанскага дзіцячага сада - базавай школы, настаўнік - Маер Святлана Мікалаеўна - Ваеннае дзяцінства




  1. Ляцевіч Дар’я, 8 клас, Новадзевяткавіцкая СШ, настаўнік – Ракуть Татьяна Пятроўна – Доўгае рэха вайны




  1. Яўгенія Андрэеўна, 10 клас, Сярэдняя школа г.п. Мір, настаўнік - Брант Валерый Іванавіч - Малавядомыя старонкі Халакосту на тэрыторыі Мірскага раёна 1941-1944гг.




  1. Рытус Віталь, 10 клас, СШ №7 г. Навагрудка, настаўнік – Ніўжынская Джэма Ўладзіміраўна - Выживший в Новогрудском гетто


СЕКЦЫЯ 11

Каб.323
Гродзеншчына ў гады Другой сусветнай вайны


  1. Рабкоў Аляксандр Сяргеевіч, настаўнік СШ №28 г. Гродна, кіраўнік музея ваеннай гісторыі

  2. Тарасюк Дзяніс Паўлавіч. настаўнік гісторыі гімназіі №1 г. Гродна

  3. Крывулька Аляксандр Валяр’янавіч, Путрышкаўская СШ



  1. Халько Назар, 10 клас, Дубненская сярэдняя школа, настаўнік - Астапчэня Людміла – Дзейнасць польскага Руху Супраціву на Заходніх абласцях Беларусі ў 1939-1945 г.




  1. Вайтовіч Ульяна, Гушча Любоў, 9 клас, Любчанская СШ, настаўнік – Баброўская Вольга Пятроўна - Жертвы Холокоста в Любчанском крае




  1. Шніп Антон, 10 клас, Гімназія № 6 г.Гродна, настаўнік – Соркіна Іна Валер’еўна - Беларусы ў Арміі Андэрса: лёс майго прадзеда Язэпа Жукевіча




  1. Лукашэвіч Антон, 7 клас, Першамайская СШ, настаўнік – Ганенка Ірына КаземіраўнаВойна в судьбе моей семьи




  1. Дубай Аляксандр, 11 клас, Гімназія №1 г. Ваўкавыск, настаўнікі – Бандык Яніна Леанідаўна, Эльяшэвіч Павел Паўлавіч - Тяжкое бремя плена




  1. Драгун Наталля, 10 клас, СШ №15г. Гродна, настаўнік – Райко Данііл Мікалаевіч - Образы войны по рассказам участников и их воздействие на формирование личности подростков




  1. Стэфановіч Арцём,7 клас, Стэфановіч Ульяна, 5 клас, гімназія №1 г. Гродна – настаўнік – Зянько Алёна Міхайлаўна - Маленькие узники г.Гродно



  1. Ленцэвіч Дар’я, Рэзановіч Марыя, Трыпукцька Кацярына, 11 клас, Лелюкінскі д/с-СШ, настаўнік – Ваўчок Андрэй Віктаравіч - Геноцид цыган на территории Ивьевского района в период Великой Отечественной войны

СЕКЦЫЯ 12

Каб.331
Гродзеншчына ў гады Другой сусветнай вайны


  1. Горны Аляксандр Аляксандравіч, кандыдат гістарычных навук, ст. выкладчык(ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Сташэўскі Аляксандр Сяргеевіч, Таркачоўскі д/-СШ

  3. Ракуць Таццяна Пятроўна, Новадзевяткавічская СШ



  1. Панкеева Дзіяна, 8 клас, Банкоўская Аляксандра, 7 клас, Сярэдняя школа №4 імя П.І. Батава г. Слоніма, настаўнік - Анішчык Наталля Мікалаеўна - Параімос –цыганская трагедыя на Гродзеншчыне




  1. Казак Паліна, 8 клас, СШ №39, настаўнік – Бернатовіч А.С.Трагическая история деревни Шклёнск




  1. Седышава Марыя, Юрашэвіч Эльвіра, 8 клас, СШ №22 г. Гродна, настаўнік - Герои не умирают никогда




  1. Рапацэвіч Караліна, 9 клас, Жупранская СШ, настаўнік – Хахарэўская Наталля Чэславаўна - Моя семья в истории Великой Отечественной войны




  1. Журко Аляксандра, 10 клас, гімназія №1 г. Навагрудка, настаўнік – Саракапыт Елёна Віктараўна - О чем рассказали фронтовые письма




  1. Пракапеня Яўгеній, 7 клас, СШ №5 г. Масты, настаўнік - Пракапеня Таццяна Мікалаеўна – Вялікая Айчынная вайна ў лёсе маёй сям’і



  1. Гарачаў Арцём, Грудзінскеі Кірыл, 9 клас, СШ №28 г. Гродна, настаўнік – Кучук Уладзімір Іванавіч - Партизаны и подпольщики Гродненщины в годы Великой Отечественной войны. Год 1941


СЕКЦЫЯ 13

Каб.329
Гарадзеншчына ў гісторыі войн ад старажытнасці да ХХ ст.
1 . Данскіх Сяргей Уладзіміравіч, дацэнт, кандыдат культуралогіі (ГрДУ ія Янкі Купалы),

2. Вілейка Сяргей Леанідавіч, дацэнт, кандыдат культуралогіі (ГрДУ ія Янкі Купалы)

3. Анішчык Наталля Мікалаеўна, Сярэдняя школа №4 імя П.І. Батава г. Слоніма



  1. Буйвід Дзмітры. 9 клас, СШ №3 г. Ашмяны, настаўнік – Майсевіч А.С. – Ошмянский уезд Виленской губернии в кампании 1812 г.




  1. Захаркевіч Алеся, Івашкіна Паліна, 11 клас, СШ №28, настаўнік - Рабкоў Аляксандр Сяргеявіч – Величие и трагедия подвига. Участие 28-й Краснознаменной Армии в учениях с реальным применением ядерного оружия




  1. Кардаш Святлана, 5 клас, Таркачоўскі д/с-СШ, настаўнік - Сташэўскі Аляксандр Сяргеевіч - Баявыя дзеянні на Гродзеншчыне ў вайне 1812 года




  1. Богдан Павел, 11 клас, Рачыцкая СШ, настаўнік - Русін Павел Валер'евіч – Памерці, але не здавацца. Гісторыя гібелі 336-га Чалябінскага пяхотнага палка ў раёне вёскі Скрыннікі




  1. Зайкоўскі Валеры, Жук Яўген, Сенчэня Мікіта, 11 клас, СШ №2 г. Слонім, настаўнік - Лапікава Алёна ВасільеўнаГероическая деятельность генералов И.П. Лельчицкого и П.И. Стабровского в годы Первой мироврой войны




  1. Барысевіч Ігар, 11 клас, СШ №28, настаўнік – Рабкоў Аляксандр Сяргеявіч – Воинские части Российской империи в Гродно накануне Первой мировой войны




  1. Малявка Арцём, 10 клас, СШ №32, настаўнік – Занеўская Е.С. - Реорганизация западной границы и пограничной службы Российской империи (1795 – 1812 гг.)



СЕКЦЫЯ 14

Каб322
Гісторыя школьніцтва на Гарадзеншчыне


  1. Нечаева Наталля Ўладзіміраўна, метадыст ІРА г. Гродна

  2. Сямашка Ірына Антонаўна, СШ №23 г. Гродна

  3. Чырэц Лілія Вікенц’еўна, Астрынская СШ імя А. Пашкевіч ( Цёткі)

  4. Бегларан Святлана Мікалаеўна, гімназія №1 імя акадэміка Я.Ф. Карскага г. Гродна




  1. Каспяровіч Караліна, 10 клас, Мураванаашмянкоўскі вучэбна – педагагічны комплекс яслі – сад – сярэдняя школа, настаўнік - Тамашэвіч Тамаш Тамашавіч - Мая маленькая, мая старэнькая крыніца ведаў




  1. Гульнік Лізавета, 9 клас, Вензавецкі дзіцячы сад – сярэдняя школа, настаўнік - Лапата Людміла Мікалаеўна - Школа Гродзеншчыны ў 1939 – 1941 г.г.




  1. Багатырэвіч Кацярына, 9 клас, Базавая школа № 14 г. Гродна, настаўнік - Котусеў Яўген Мікалаевіч – Асветніцкая дзейнасць інтэлігенцыі Гродна ў канцы ХІХ – пач. ХХ стст.




  1. Дудзіцкая Аляксандра, 11 клас, СШ №2 г. Шчучына, настаўнік – Яхімчык Аксана Анатольеўна - Великое слово – Учитель! (памяти Гирдь Юлии Мартыновны)




  1. Салагубік Ганна, 11 клас, Балюк Дзмітрый, 9 клас, настаўнік – Пясецкі Аляксандр Валер’евіч – Русская учительская семинария в местечке Свислочь в 1876 – 1915 гг.




  1. Белік Марыя, 11 клас, Гецэвіч Кацярына, 10 клас, Ліханаў Михаіл, 8 клас, СШ №1 г. Лиды, настаўнік – Ліханава Наталля Анатольеўна - Минкевич Михаил Гаврилович–министр просвещения БССР




  1. Садоўскі Мікіта, 9 клас, Путрышкаўская сярэдняя школа, настаўнік - Крывулька Аляксандр Валяр’янавіч - Развіццё школьнай адукацыі на тэрыторыі Верцялішкаўскай гміны (1921-1939 г.г.)




  1. Яцкевіч Ілля, 10 клас, гімназія №7 г. Гродна, настаўнік – Фіронава Алёна Аляксееўна - Музейная педагогіка ва ўстановах сярэдняй адукацыі на Гродзеншчыне (1950-2010-ыя гг.)

СЕКЦЫЯ 15

Каб.246
Гісторыя школьніцтва на Гарадзеншчыне



  1. Таран Рэгіна Іванаўна, дацэнт, кандыдат педагагічных навук ( ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Яхімчык Аксана Анатольеўна, СШ №2 г. Шчучын

  3. Ліханава Наталля Анатольеўна, СШ №1 г. Ліда




  1. Грынкевіч Яна, Зайкоўская Анастасія, 11 клас, Дзітвянская СШ, настаўнік – Ганевіч Людміла Мікалаеўна – История Евсеевичской школы




  1. Брус Даніэль, 11 клас, гімназія №1 г. Масты, настаўнік – Дзямешчык Лілія Генрыхаўна -   Трансформация образовательного процесса в учебном заведении г. Мосты в контексте социально-культурных изменений белорусского общества середины XX- начала XXI века




  1. Лісік Аляксандра, 10 клас, Міжэвічская СШ, настаўнік - Засімовіч Людміла Юр’еўна - Гісторыя станаўлення і развіцця беларускай школы ў паўднёва-заходняй частцы Слонімскага раёна




  1. Паграноўская Юлія, 11 клас, Астрынская СШ імя А. Пашкевіч ( Цёткі), настаўнік – Чырэц Лілія Вікенц’еўна – Мой выбор – педагогика




  1. Пракопчык Яна,, Багдановіч Кацярына, 10 клас, 11 клас, Гімназія № 6 г.Гродна, настаўнік Соркіна Іна Валер’еўна - Дзейнасць Гродзенскага педагагічнага таварыства: да 110-годдзя заснавання




  1. Дубынін Аляксандр, 9 клас, Завацкая Крысціна, 11 клас, Грынкаўскі дзіцячы сад – сярэдняя школа, настаўнік - Міхальчык Уладзімір Уладзіміравіч - Мае землякі – мой гонар




  1. Камарэц Арцём, 10 клас, СШ №23 г. Гродна, настаўнік - Сямашка Ірына Антонаўна – Беларускія культурна-асветніцкія арганізацыі Гродна ў 1921-1939 гг.

СЕКЦЫЯ 16

Каб.333

Археалагічная Гарадзеншчына


  1. Краўцевіч Аляксандр Канстанцінавіч, прафесар, доктар гістарычных навук (Варшаўскі ўніверсітэт)

  2. Горная Марына Вацлаваўна, гімназія №9 г. Гродна

  3. Някрэвіч Надзея Фамінічна, гімназія №5 г. Гродна

  4. Раманаў Сяргей Львовіч, гісторык, краязнаўца ( г. Свіслач)




  1. Буйвід Юлія, 6 класа, сярэдняя школа № 3 г. Ашмяны, настаўнік - Талочка К.І. – Таямніцы знаходак




  1. Рыгосік Мікіта, 9 клас, Сярэдняя школа аг.Пагранічны, настаўнік - Турок Людміла Аляксееўна - Каменныя магілы в.Клепачы Бераставіцкага раёна – археалагічны помнік XIVXVI ст.




  1. Шамурзе Герман, 6 клас, Раціцкая СШ, настаўнік - Гаспарэвіч Раман Віктаравіч – Клінковая зброя на тэрыторыі Гродзенскай вобласці Х-ХІІІ ст.




  1. Люляк Дар’я, 9 клас, Новадзевяткавічская СШ, настаўнік – Ракуць Таццяна Пятроўна – Археологический комплекс в окрестности д. Масиловичи Слонимского района




  1. Данілевіч Вара, 11 клас, СШ №2 г. Слонім, настаўнік – Радзецкая Ірына Яўгеньеўна - О первоначальном нахождении Свято-Елисеевского Лавришевского монастыря


СЕКЦЫЯ 17

Каб.332

Геаграфічнае краязнаўства Гарадзеншчыны


  1. Семенчук Альбіна Аляксандраўна, дацэнт, канд. гіст. навук ( ГрДУ)

  2. Клёсаў Сяргей Кузьміч, Селявіцкая СШ

  3. Занеўскі Сяргей Віктаравіч, СШ №32 г. Гродна




  1. Янушкевіч Вікторыя, 10 клас, Гальшанская гімназія імя Э. Корзуна, настаўнік – Корзун Яніна Іванаўна – Забытая гордасць




  1. Келдановіч Дар’я, 10 клас, Кальчунская СШ, настаўнік – Тармасевіч Генадзь Леанідавіч - Гравжанка – река, дающая жизнь




  1. Лагута Дзмітрый, 10 клас, Гімназія № 6 г.Гродна, настаўнікі - Ціхановіч Данута Мечыславаўна, Соркіна Іна Валер’еўна - Аркадзь Смоліч і Гродзеншчына




  1. Цыбулька Яўгеній, 10 клас, Доцішская СШ, настаўнік - Куплевіч Віталь Эдуардавіч - Змяненні ў колькасці насельніцтвасельскіх паселішчаў сучаснага Доцішскага сельсавета Воранаўскага раёна паводле перапісаў насельніцтва




  1. Франкоўскі Віталь, 10 клас, Грынкаўскі дзіцячы сад – сярэдняя школа, настаўнік - Барэль Сяргей Пятровіч - Пацяпленне надвор’я в. Грынкі: міф або рэальнасць




  1. Касперовіч Ілля, 10 клас, Пагародненская СШ, настаўнік - Ладыш Марта Андрэеўна – Мониторинг состояния родников в пределах д. Осово




  1. Статкевіч Вячаслаў, 10 клас, гімназія №1 імя Я.Ф. Карскага г. Гродна, настаўнік – Бегларан Святлана Мікалаеўна - Где моя деревня?



  1. Ціхановіч Жанна, Чарняк Юлія, 11 клас, Эйгердаўскі дзіцячы сад-сярэдняя школа, настаўнік - Ваўчок Андрэй Віктаравіч – Аб чым маўчаць камяні


СЕКЦЫЯ 18

Каб.236

Геаграфічнае краязнаўства Гарадзеншчыны


  1. Куплэвіч Віталь Эдуардавіч, магістр геаграфіі, краязнаўца

  2. Калеснік Леанід Раманавіч, Вялікаэйсмантаўская СШ

  3. Корзун Яніна Іванаўна, Гальнашская гімназія імя Э. Корзуна



  1. Зайкоўскі Валерый, 11 клас, Камышкайла Лізавета, 9 клас, СШ №2 г. Слонім, настаўнік - Скіба Алена Аляксандраўна - Мастацкія творы як рэсурс характарыстыкі геаграфічнай прасторы Слонімшчыны




  1. Багрым Дар’я, Палейчык Вікторыя, 8 клас, СШ №15 г. Ліда, настаўнік – Конан Люцыя Мячславаўна – Дарогі Лідчыны




  1. Жыткевіч Аляксандр, 9 клас, Селявіцкая СШ, настаўнік Клёсаў Сяргей Кузьміч - Краязнаўчы маршрут “Ад крыніцы да крыніцы




  1. Сургай Валеры, 9 клас, СШ №3 г. Шчучына, настаўнікДубок Святлана Міхайлаўна - Оценка трудовых ресурсов Щучинского района




  1. Юргель Анастасія, 11 клас, СШ №32 г. Гродна, настаўнік – Занеўскі Сяргей Віктаравіч - Внутреняя миграция в Гродненской области и её влияние на развитие региона




  1. Урбановіч Антон, 9 клас Жупранскай СШ, настаўнік - Урбановіч Марына Казіміраўна - Даследаванне рэкрэацыйных магчымасцей Жупранскай старонкі.




  1. Мядзейша Аліна, 9 клас, Варнянская д/с-СШ, настаўнік - Чайкоўская Аліна Віктараўна – Сем цудаў Астравеччыны


СЕКЦЫЯ 19

Каб.235

Турыстычная Гарадзеншчына


  1. Чувак Святлана Віктараўна, старшы выкладчык ( ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Леговіч Анжэліка Віктараўна, кіраўнік Рэгіянальнага цэнтра турызму ГрДУ імя Янкі Купалы

  3. Ціхановіч Данута Мечыславаўна, гімназія №6 г. Гродна

  4. Гаспарэвіч Раман Віктаравіч, Раціцкая СШ



  1. Гузевіч Наталля і Чарняўская Кацярына, 10 клас, Лойкаўская СШ, настаўнік - Храмлюк Марыя Іосіфаўна - Адна з трох дарог да Аўгустоўскага канала “Сядзібна – паркавыя комплексы – помнікі часу, духу і культуры народа”




  1. Петушок Андрэй, 9 клас, Скідзельская СШ №1, настаўнік – Чэркес Наталля Іванаўна - «Белорусский Версаль», или почему Артур Конан Дойл был приглашён в Щучин




  1. Ганчарэвіч Дар’я, 10 клас, Індурская СШ, настаўнік – Волкаў Пётр Аляксандравіч – По дорогам памяти




  1. Язерская Аляксандра, 11 клас, Парэцкая СШ, настаўнік - Сінкевіч Таццяна Аляксандраўна – Стварэнне турысцка-пазнавальнага маршрута па аг. Парэчча Гродзенскага раёна




  1. Петрушчык Рэната, Стасюлевіч Дар’я, Макрушын Аляксей, 9 клас, Дзітвянская сярэдняя школа, настаўнік - Стасюлевіч Ірына Віктараўна – Прыдарожныя крыжы – сведкі лёсу




  1. Раманюк Майя, 9 клас, Шчорскаўскі д/с-СШ, настаўнік - Донь-Шынайка Алена Уладзіміраўна - Малая радзіма – мінулае і сучаснасць




  1. Радзько Карына, 11 клас, Сярэдняя школа № 8 г. Навагрудка, настаўнік - Каралько Яўгенія Пятроўна - Млыны – маўклівыя сведкі гісторыі




  1. Сачыўка Маргарыта, 9 клас, СШ №22 Гродна, настаўнік – Емел’ян Людміла Іванаўна - Рекреационный потенциал дворцово-паркового ансамбля Воловичей



СЕКЦЫЯ 20



Каб.234

Канфесійная гісторыя Гродзеншчыны


  1. Сілава Святлана Уладзіміраўна, дацэнт, кандыдат гістарычных навук (ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Волкаў Пётр Аляксандравіч, Індурская СШ

  3. Кавальчук Валянціна Міхайлаўна, СШ №35 г. Гродна




  1. Гмір Серафім, 10 клас, Алекшыцкая сярэдняя школа, настаўнік - Румак Галіна Уладзіміраўна – Невядомыя факты біяграфіі прафесара Восіпа Міхайлавіча Кавалеўскага




  1. Кохна Антон, 10 клас, Капцёўская СШ, настаўнік – Анішчынка Людміла Валянцінаўна - Судьба храма Успения Пресвятой Богородицы в Коптёвке на крутом повороте истории: польская и советская эпоха (1921-1991гг.)




  1. Аляхновіч Вераніка, Жэгала Дзіяна, 11клас, СШ №11 г. Ліда, настаўнік – Анашкевіч Наталля Мікалаеўна - «Тропою отца Иоанна…»




  1. Жак Караліна, 11 клас, Сярэдняя школа №2 г. Бярозаўкі, настаўнік - Нікалайчык Валянціна Якаўлеўна - З гісторыі хрысціянскіх храмаў горада Бярозаўкі




  1. Каспер Наталля , 11 клас, Галавічпольскі дзіцячы сад – сярэдняя школа, настаўнік – Астап Яніна Станіславаўна – Дактары багаслоў’я з вёскі Клешнякі




  1. Купрэева Вікторыя, Саяпіна Карына, 10 клас, гімназія № 6 г.Гродна, настаўнік – Соркіна Іна Валер’еўна - На руінах разбураных храмаў: параўнанне кантэкстаў знішчэння хрысціянскіх храмаў Гродна ў ХХ ст.


СЕКЦЫЯ 21

Каб.244

Гісторыя населеных пунктаў Гарадзеншчыны


  1. Токць Сяргей Міхайлавіч, дацэнт, доктар гістарычных навук ( БІП г. Гродна)

  2. Емел’ян Людміла Іванаўна, СШ №22 г. Гродна

  3. Бівойна Таццяна Анатольеўна, СШ №8 г. Гродна

  4. Вінаград Канстанцін Іванавіч, Ражанкаўская СШ




  1. Брылевіч Людміла, 11 клас, Ваўкавыскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі, настаўнік - Станіслаўчык Г.І. - Гнезна на карце Гродзеншчыны




  1. Фесяк Уладзімір, 10 клас, СШ №3г. Дзятлава, настаўнік – Калодка Сяргей Яўген’явіч - Усадьба Жибортовщина: прошлое, настоящее, будущее




  1. Кузьміцкі Аляксей, 7 клас, Щулепава Анастасія, 10 клас, СШ №3 г. Скідзеля, настаўнікі Мех Людзміла Аляксандраўна, Бялка Валянціна Анатольеўна - Улицы города Скиделя в прошлом и настоящем




  1. Валюк Ульяна, 8 клас, Ханявіцкі дзіцячы сад – сярэдняя школа, настаўнік - Карпічэнка Ірына Аляксееўна – Таямніцы малой Радзімы




  1. Пракопік Аляксандр, Жук Дар’я, 9 клас, Грынкаўскі дзіцячы сад – сярэдняя школа, настаўнік - Андрушка Ірына Іванаўна - Мая малая радзіма ў лічбах і задачах




  1. Чарніцкая Маргарыта, 11 клас, Пескаўскі д/с- СШ, настаўнік - Вялічка Рэгіна Станіславаўна – Мястэчка на скрыжаванні дарог і часу




  1. Грынкевіч Вікторыя 10 клас, Лойкаўская сярэдняя школа, настаўнік - Храмлюк Марыя Іосіфаўна - Вёска Лойкі : дэмаграфія, гісторыя забудовы, тапаніміка



СЕКЦЫЯ 22

Каб.245

Нацыянальна-вызваленчы і грамадска-палітычны рух на Гарадзеншчыне


  1. Марозава Святлана Валянцінаўна, прафесар, доктар гістарычных навук (ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Грамыка Вольга Георгіеўна, настаўнік гімназіі №4 г. Гродна, кіраўнік музея “Аўгустоўка”

  3. Калодка Сяргей Яўгеньевіч, СШ №3г. Дзятлава

  4. Бараноўскі Д.Н., гімназія №10 г. Гродна




  1. Майсейчык Аляксандра, Ярашэвіч Брыгіда, 9 клас, Падароскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа, настаўнік - Місько Міхаіл Міхайлавіч - Падзеі паўстання 1863-1864 гадоў у Падароскай воласці




  1. Парфяновіч Ірына, 10 клас, СШ №10 г. Слонім, настаўнік – Барысік Галіна Ўладзіміраўна – История комсомола Слонимщины




  1. Семашка Алёна, 9 клас, Астрынская СШ імя Алаізы Пашкевіч (Цёткі), настаўнік – Скарынка Юлія РамуальдаўнаСтарший вожатый в истории Остринской школы




  1. Лапыш Васіль, 8 клас, Гімназія № 6 г. Гродна, настаўнік - Карп Вольга Аляксандраўна - Жыццядзейнасць Леаніда Піхуна




  1. Гардзейчык Мікіта, 11 клас, гімназія №9 імя Ф.П. Кірычэнкі г. Гродна, настаўнік – Горная Марына Валіулаўна - Міністэрства беларускіх спраў Літвы ў гісторыі г. Гродна



  1. Малазхвей Кацярына, 10 клас, СШ №32 г. Гродна, настаўнік - Заневский С.В - «GAZETA GRODZENSKA» - официальный печатный орган А. Тызенгауза


СЕКЦЫЯ 23

Каб.122

Гродназнаўства


  1. Карнялюк Віталь Рыгоравіч, дацэнт, кандыдат гістарычных навук ( ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Еўдакімава Таццяна Анатольеўна, стваральнік краязнаўчай гульні “Я этим городом храним”, краязнаўца

  3. Райко Данііл Мікалаевіч, СШ №15 г. Гродна

  4. Фіронава Алёна Аляксееўна, гімназія №7 г. Гродна, куратар музейнага комплексу ліцэя №1 г. Гродна


  1. Сярко Маргарыта, 8 клас, Путрышкаўская СШ, настаўнік - Крывулька Аляксандр Валяр’янавіч - Гаданіміка Гродна другой паловы 1930-х гадоў (аналіз і класіфікацыя)




  1. Мартынчук Ганна, 10 клас, СШ №28, настаўнік – Адаміна Святлана Міхайлаўна - Скульптуры В.И. Пантелеева – визитная карточка нашего города




  1. Сінкевіч Эвеліна, 7 клас, СШ №22 г. Гродна, настаўнік - Гурыновіч Вера Уладзіміраўна – Гісторыя вуліцы Пушкна ў горадзе Гродна




  1. Сцепаненка Аляксандр, 9 клас, СШ №8 г. Гродна, настаўнік – Бівойна Таццяна Анатольеўна - Фамилии писателей в топонимике города Гродно




  1. Шыманоўская М., 10 клас, гімназія №10 г. Гродна, настаўнік – Бараноўскі Д.Н. - Спортивный клуб «Кресовия» и первые битломаны Гродно (история «пакгауза на Городнице» в 20 веке)




  1. Варанецкая Аляксандра, 6 клас, Гімназія №1 імя акадэміка Я.Ф. Карскага, настаўнік – Тарасюк Дзяніс Паўлавіч - Гродненский краевед и историк - Игнатович Ф.И.




  1. Маянскі Кірыл, 10 клас, гімназія №6 г. Гродна, настаўнік – Соркіна Іна Валер’еўна - Баі за вызваленне Гродна ў 1944 г. у раёне Дзевятоўкі




  1. Уліда Даря, 7 клас, гімназія №4 г. Гродна, настаўнік – Грамыка Вольга Георгіеўна – Роль нового Августовка и его обитателей в культурной жизни Гродно в межвоенный период.




  1. Сандуленка Кацярына, 10 клас, гімназія №5 г. Гродна, настаўнік – Некрэвіч Надзея Фамінічна – Фотоснимок рассказывает: 12 Археологический съезд в жизни Е.Ф. Карского




  1. Сухоцкі Ігар, 10 клас, СШ №35 імя Н.А. Волкава, настаўнік – Кавальчук Валянціна Міхайлаўна - Микрорайон Южный города Гродно: экскурс в историю и современность

СЕКЦЫЯ 24

Чытальная заля

Традыцыйная культура Гарадзеншчыны


  1. Жураўлёва Наталля Барысаўна, кандыдат гістарычных навук, дацэнт ( ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Карп Вольга Аляксандраўна, Гімназія № 6 г. Гродна

  3. Храмлюк Марыя Іосіфаўна, Лойкаўская СШ

  4. Анашкевіч Наталля Мікалаеўна, СШ №11 г. Ліда



  1. Раўко Ірына, 6 клас, Парэцкая СШ, настаўнік - Сідарук Лілія Мікалаеўна – Параўнанне вобраза Вадзяніка ў народнай міфалогіі і вершах М. Багдановіча і Д. Бічэль




  1. Навумчык Вольга, 11 клас, Елкаўская сярэдняя школа, настаўнік - Навумчык Іна Мікалаеўна - Узоры і сімвалы ў тканых вырабах (на прыкладзе тканых посцілак жыхароў вёскі Елка)




  1. Болбат Алена, 8 клас, Навадворская сярэдняя школа Свіслацкага раёна, настаўнік - Грыцкевіч Галіна Міхайлаўна - Каравайніцы ў традыцыйным вясельным абрадзе (на прыкладзе вёскі Новы Двор Свіслацкага раёна Гродзенскай вобласці)




  1. Нагуй Дар’я, 11 клас, Гімназія №1 г.Масты, настаўнік - Махамет Галіна Уладзіміраўна «Чаму ў народзе больш пра каліну пяюць» (Сімвал каліны ў народных песнях Мастоўшчыны)




  1. Хамбак Анастасія , 11 клас, Канюхоўскі навучальна-педагагічны комплекс яслі-сад – сярэдняя школа, настаўнік - Кажанеўская Алена Мікалаеўна – Народныя святы каляндарна-абраднага цыкла на тэрыторыі Канюхоўская сельсавета


СЕКЦЫЯ 25

Каб.111

Геральдыка і генеалогія



  1. Амелька Сяргей Уладзіміравіч, дацэнт, кандыдат гістарычных навук ( ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Цыдзік Таццяна Сяргееўна, СШ №19 г. Гродна

  3. Гурыновіч Вера Уладзіміраўна, СШ №22 г. Гродна



  1. Пракопік Надзея, 10 клас, Грынкоўскі д/с-СШ, настаўнік – Савоська М.А. - Родословная моей семьи




  1. Бекман Андрэй, 6 клас, СШ №2 г. Масты, настаўнік - Бэкман Таццяна Міхайлаўна - Утраченный фамильный герб




  1. Харытонаў Канстанцін, 9 клас, гімназія 7, Слонім, настаўнік – Лісоўская Алёна Яўген’яўна – Локализация военной истории через изучение событий связанных с участием членов моей семьи в Великой Отечественной войне




  1. Сілава Паліна, 7 клас, гімназія №6 г. Гродна, настаўнік - Карп Вольга Аляксандраўна – Карані сям’і Пяткевічаў




  1. Груздзеў Улад, 9 клас, гімназія №1 імя акадэміка Я.Ф. Карскага, настаўнік – Карнялюк Віталь Рыгоравіч – Аўтабіяграфія як гістарычная крыніца па генеалагічнаму даследаванню (да складання гісторыі жыцця прадзядулі Я.П. Богдана)




  1. Сліжоў Алег, 8 клас, гімназія №1 г. Ашмяны, настаўнік – Сліжова Ала Іванаўна – Мая радаслоўная




  1. Марозік Аляксандр, 11 клас, Ражанкаўскі д/с-СШ, настаўнік - Вінаград Канстанцін Іванавіч - Шчучынскі край у гісторыі і дзейнасці шляхецкіх родаў XV – пачатак XX стагоддзяў




  1. Цыдзік Яна, 8 клас, СШ №19 г. Гродна, настаўнік – Цыдзік Таццяна Сяргееўна - История страны через историю семьи

СЕКЦЫЯ 26

Каб.248

Раслінны свед Гарадзеншчыны і экалагічныя даследаванні


  1. Галубкоў Уладзімір Уладзіміравіч, дацэнт, кандыдат геаграфічных навук (ГрДУ імя Янкі Купалы)

  2. Горбік Юлія Валер’еўна, СШ №5 г. Ваўкавыск

  3. Вільчэўская Аляксандра Аляксандраўна, Пагародненская СШ

  4. Багдановіч Валянціна Генрыкаўна, гімназія №1 г. Дзятлава



  1. Валько Анастасія, Барташ Паліна, 9 клас, СШ №8 г. Слонім, настаўнік – Сімончык Наталля Паўлаўна - Распространение и вредоносность Золотарника Канадского на территории г.Слонима




  1. Белава Павел, 11 клас, Поразаўская СШ, настаўнік – Макарэвіч Наталля Мікалаеўна – Интродуцированные растения в окрестностях г.п. Порозово




  1. Гулінская Надзея, 9 клас, гімназія №1 імя акадэміка Я.Ф. Карскага г. Гродна, настаўнік – Шыдлоўская Валянціна Антонаўна - Видовое многообразие луговой растительности лесопарка Румлево




  1. Місцюкевіч Сняжана, 11 клас, Первамайская СШ, настаўнік – Шульга Ала Мечыславаўна – Исследование нитратов в колодцах деревни Несиковщизна Лидского района




  1. Філінчук Вікторыя, Сідаркевіч Арсеній, 9 клас, Вялікабераставіцкая СШ імя С. Прытыцкага, настаўнік – Жукава Наталля Віктараўна - Флористическое и геоботаническое исследование лесного растительного сообщества вблизи г.п. Большая Берестовица




  1. Чучва Вераніка, 11 клас, Крыніцкі Аляксей, Казлоў Аляксандр, 8 клас, СШ №1 г. Скідзель, настаўнікі – Крыніцкая Аксана Іванаўна, Чэпік Анатоль Сцяпанавіч - Состояние дендрофлоры г. Скиделя и его окрестностей




  1. Сяргей Яна, 11 клас, Жупранская СШ, настаўнік – Юхневіч Людзміла Станіславаўна – Анализ взаимосвязи между морфометрическими признаками и урожайностью фасоли обыкновенной агрогородка Жупраны



  1. Ленец Лізавета, 7 клас, гімназія №1 г. Гродна, настаўнікАлешкевіч Наталля Віктараўна – Румлёва. Гістарычная і культурная каштоўнасць


СЕКЦЫЯ 27

Каб.328

Жывёльны свет Гарадзеншчыны і экалагічныя даследаванні


  1. Гуменны Віталь Станіслававіч, біёлаг, загадчык Гродзенскага заапарка

  2. Шыдлоўская Валянціна Антонаўна, гімназія №1

імя Я.Ф. Карскага г. Гродна

  1. Крыніцкая Аксана Іванаўна, СШ №1 г. Скідзель

  2. Сімончык Наталля Паўлаўна, СШ №8 г. Слонім



  1. Кузьміцкая Паліна, 8 клас, СШ №1 г. Скідзель, настаўнік – Клімовіч Ю.П. – Изучение влияния метеорологических факторов на жизнедеятельность пчелинных семей на территории г. Скиделя




  1. Скаскевіч Лізавета, 9 клас, СШ №5 г. Ваўкавыск, настаўнік – Горбік Юлія Валер’еўна - Оценка степени загрязненности воды в реке Волковыя по видовому составу животных




  1. Пяцэвіч Дзіяна, Пяцэвіч Карына, 9 клас, Пацэвіцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа, настаўнік - Слуцкая Святлана Іванаўна - Даследаванне дынамікі колькасці гняздоўяў белага бусла ў ваколіцах в. Боркі, Мастоўскага раёна, Гродзенскай вобласці на працягу 2014-2016 гадоў




  1. Герус Кацярына, 10 клас, гімназія №1 г. Дзятлава, настаўнік – Багдановіч Валянціна Генрыкаўна - Изучение биоразнообразия слизевиков Дятловского района




  1. Мікілевіч Раман, Шалкоўская Дзіяна, 11 клас, Пагародненская СШ, настаўнік Вільчэўская Аляксандра Аляксандраўна – Иксодовые клещи как фактор передачи заболеваний на территории аг. Погородно Вороновского района




  1. Лыскойць Наталля, Ігнатавіч Уладзіслаў, 9 клас, СШ №3 г. Ашмяны, настаўнік – Гіруць Н.А. - Изучение особенностей морфологии и пространственного распределения серой вороны как синантропного вида


7. Муртазіна Вікторыя, 9 клас, СШ №3 г. Скідзель, настаўнік – Дзюрдзь Ірэна Пятроўна - Видовое разнообразие моллюсков литеральной зоны водоемов

г.Скиделя и его окрестностей

8. Арыка Таццяна, 10 клс, Бакўтаўская д/-СШ, настаўнік - Гарадовіч Людміла Эдуардаўна - Вальернае ўтрыманне аленя высакароднага на тэрыторыі ДЛГУ «Іўеўескі лясгас»


База данных защищена авторским правом ©urok.shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка