Урок-прэзентацыя "Прама і адваротна прапарцыянальныя велічыні"




Дата канвертавання01.04.2017
Памер76.19 Kb.
Урок-прэзентацыя

"Прама і адваротна прапарцыянальныя велічыні", 6 клас
Старайся даць розуму

як мага больш ежы.

М.В. Ламаносаў.

Мэты ўрока:

1. Дыдактычная: стварыць умовы для замацавання і ўдасканалення навыкаў выяўляць сярод дадзеных велічынь пары, якія знаходзяцца ў прамой ці адваротнай прапарцыянальнай залежнасці; спрыяць выпрацоўцы ўменняў па выкарыстанні атрыманых ведаў пры рашэнні задач.

2. Развіваючая: садзейнічаць развіццю разумовай дзейнасці вучняў, развіццю матэматычнай мовы, уменню выказваць сваю думку прыгожа, пісьменна, выразна, у патрэбным тэмпе; развіваць памяць, уменне слухаць іншага і разумець яго мову.

3. Выхаваўчая: выхаванне самастойнасці, самаацэнкі, актыўнасці, акуратнасці пры выкананні запісаў на дошцы і ў сшытках, фарміраваць дапытлівасць да матэматыкі, абуджаць цікавасць да ўсяго, што нас акружае.
Абсталяванне: ТСН неабходныя для прэзентацыі: ноўтбук і праектар, эпіграф да ўрока надрукаваны на лістах (камп'ютарны варыянт), партрэт М.В. Ламаносава, карткі з заданнямі для работы ў парах, групах, для самастойнай і дамашняй работы і работы на дошцы, каляровы мел.

Ход ўрока

І. Арганізацыйны момант (1 мін)

Добры дзень, дарагія дзеці і паважаныя госці! Спадзяюся, што сённяшні наш урок будзе цікавым і карысным для ўсіх прысутных. Тэма сённяшняга ўрока "Прама і адваротна прапарцыянальныя велічыні". Сёння ў нас урок абагульнення і сістэматызацыі ведаў, уменняў і навыкаў па дадзенай тэме. Паспрабуйце сфармуляваць для сябе мэты нашага ўрока. (Дзеці фармулююць мэты і задачы ўрока). Эпіграфам да сённяшняга ўрока я абрала выказванне М. В. Ламаносава: "Старайся даць розуму як мага больш ежы ...". Мы не абмяжуемся тут1-м, 2-м і 3-м, як прынята з ежай для страўніка, а разгледзім значна больш практыкаванняў і задач. І ў кожным з іх будзем імкнуцца не дапусціць памылку. Такім чынам, у шлях за ежай для розуму!



II. Актуалізацыя апорных ведаў. Работа ў парах (5 мін)

1) «Збярыце» правіла:

1. Прапорцыя - гэта ...

2. Асноўная ўласцівасць прапорцыі -

3. Прама прапарцыянальныя велічыні - гэта ...

4. Адваротна прапарцыянальныя велічыні - гэта ...

5. Калі здабытак крайніх членаў прапорцыі роўны здабытку сярэдніх, то ... Ч) такія велічыні, калі пры павелічэнні адной велічыні ў некалькі разоў, другая памяншаецца ў столькі ж разоў.

  Д) здабытак крайніх членаў роўны здабытку сярэдніх членаў прапорцыі.

  А) прапорцыя правільная.

  У) роўнасць дзвюх адносін.

  А) такія велічыні, калі пры павелічэнні адной велічыні ў некалькі разоў, другая павялічваецца ў столькі ж разоў.


2) Знайсці пірс для карабля

У порце тры караблі «Перамога», «Мара» і «Слава» і тры пірсы (прычалы, прыстані): А, В, С. Неабходна кожны карабель паставіць на свой пірс, а для гэтага трэба з дадзеных адносін скласці правільныя прапорцыі.

Пірсы: А 90: 3 Караблі: «Перамога» 105: 21

             В 64: 16 «Мара» 2: 0,5

             С 0,15: 0,03 «Слава» 6: 0,2

                   

    Адказы вучняў:

90: 3 = 6: 0,2 (А «Слава»);

64: 16 = 2: 0,5 (В «Мара»);

  0,15: 0,03 = 105: 21 (С «Перамога»).

 

ІІІ. Праверка дамашняга задання. Матэматычны футбол (8 мін)

  Дыдактычная гульня: «Матэматычны футбол»

Кароткі змест: Класс дзеліцца на дзве каманды. Настаўнік задае пытанне класу і апытвае першага вучня, які падняў руку. Калі вучань правільна адказвае на пытанне, то атрымлівае права самому задаць пытанне выбранаму ўдзельніку каманды суперніка, выцягнуўшы картку з яго імем (імёны ўдзельнікаў кожнай каманды запісаныя на лістках, якія перавернутыя). Дзякуючы гэтаму правілу кожны вучань павінен быць гатовым да адказу на пастаўленае пытанне. Калі вучань, які адказвае, дапускае памылку, то прапускае гол у вароты сваёй каманды. Пераможцам аказваецца тая каманда, якая мае менш галоў.

(Дзве каманды навучэнцаў рашаюць вусна задачы, складзеныя іх супернікамі дома. Папярэдне настаўнік да ўрока правярае задачы вучняў, якія яны склалі дома на прама і адваротна прапарцыянальныя залежнасці).



Пытанне настаўніка: 3 дворнікі могуць падмесці плошчу за 7 гадзін. За колькі часу падмятуць гэтую ж плошчу дворнікі, калі ім на дапамогу прыйдуць яшчэ 4 дворнікі? (Адказ: за 3 гадзіны)
IV. Работа ў парах (5 мін)

Настаўнік: А зараз я прапаную вам работу над задачамі ў парах. Пары фарміруюцца ў адпаведнасці з тым, як вы сядзіце за партамі на ўроку. Зараз, я раздам кожнай пары 2 карткі, дзе будзе намаляваны гном або фея. У адпаведнасці з тым, што намалявана ў вас на картцы, вы рашаеце задачу, у якой галоўным героем з'яўляецца ваш персанаж. Пасля таго, як вы рэшыце задачы, мы з вамі праверым правільнасць вашых рашэнняў.

Заўвага: карткі раздаюцца з улікам дыферэнцыраванага падыходу, так як задачы на адваротна прапарцыянальныя велічыні выклікаюць цяжкасці.
  Задача пра гномаў (Задача на прамую прапарцыянальнасць)

4 гномы пасадзілі для Беласнежкі 8 кустоў руж. Колькі кустоў руж пасадзяць за той жа час 3 гномы? (Адказ: 6 кустоў)


Задача пра фей (Задача на адваротную прапарцыянальнасць)

3 феі збяруць мёд з кветак за 4 гадзіны. За колькі гадзін выканаюць гэтую ж работу 2 феі? (Адказ: за 6 гадзін)


Каля дошкі - адзін навучэнец працуе па картцы.

Задача на картцы. Самалёт праляцеў адлегласць паміж двума аэрадромамі за 6 г са скорасцю 850 км / г. За колькі часу праляціць гэтую ж адлегласць іншы самалёт, скорасць якога 1000км / г?

   6 г - 850 км / г

х г - 1000 км / г Адказ: за 5,1 гадзіны
Заўвага: Навучэнцы працуюць над задачамі. Праводзіцца праверка выкананай работы праз дэманстрацыю слайдаў на экране.
V. Фізкультхвілінка (2 мін)

VI. Прымяненне ведаў. Клас дзеліцца на 3 групы. (10 мін)
Задача №1. У 100 г чорнай парэчкі змяшчаецца прыкладна 0,25 г вітаміну С. Вызначыце ўтрыманне вітаміну С у грамах на 1 кг чорнай парэчкі. Колькі сутачных доз вітаміну С для дарослага чалавека замяняе 1кг чорнай парэчкі, калі 1 сутачная доза складае 0,05 г? (Прамая прапарцыянальнасць)
Рашэнне.

     Парэчка Вітамін C

       100 г 0,25г

       1000 г х г



 
Задача №2. Суадносіна ў рацыёне харчавання масы каўбас і сасісак да масы мяса і рыбы павінна быць не больш, чым 2: 5. Колькі грам каўбасных вырабаў у тыдзень не пашкодзяць здароўю, калі ўсяго за тыдзень школьнік з'ядае 2,1 кг мясных, рыбных і каўбасных страў? (Прамая прапарцыянальнасць)

Рашэнне.

   часткі кілаграмы

Мяса і рыба 5 2,1

Каўбаса і сасіскі 2 х



Адказ: 0,84 кг.
Задача №3. Для будаўніцтва стадыёна 5 бульдозераў расчысцілі пляцоўку за 210 мінут. За колькі гадзін 7 бульдозераў расчысцілі б гэтую пляцоўку? (Адваротная прапарцыянальнасць)

  Рашэнне.

  Колькасць бульдозераў Час (мін)

             5 210

             7 х
Вызначым залежнасць і складзём прапорцыю:

    7: 5 = 210: х

    х = 210 ∙ 5: 7

    х = 150 150 мін = 2,5 г

   Адказ: за 2,5 г
Кожная група рашае сваю задачу, затым адзін прадстаўнік ад групы каля дошкі тлумачыць рашэнне сваёй задачы.

VII. Самастойная работа (10 мін)

  Тэст (індывідуальныя карткі)



Варыянт 1

1. Аўтамабіль праехаў 3 г са скорасцю 60 км / г. За колькі гадзін ён праедзе тую ж адлегласць, калі будзе ехаць са скорасцю 45 км / г?



Выберы правільны адказ: а) 5г, б) 4 г, в) 2,25 г.

2. Ведаючы, што велічыні, ўказаныя ў кароткім запісе задачы адваротна прапарцыянальныя, складзіце прапорцыю і рашыце задачу.

6 машын - 12тыс. руб.

x машын - 18 тыс. руб.



Выберы правільны адказ: а) 4маш., б) 3маш., ) 5маш.

Варыянт 2

1.Горнаруднаму прадпрыемству трэба закупіць на пэўную суму грошай 5 новых машын па цане 12 тыс. руб. за адну. Колькі такіх машын зможа купіць прадпрыемства, калі цана за адну машыну стане 15 тыс. рублёў?



Выберы правільны адказ: а) 5маш., б); 4маш., в) 3маш.

2. Ведаючы, што велічыні, названыя ў кароткім запісе задачы, адваротна прапарцыянальныя, складзіце прапорцыю і рашыце задачу.

180 дзён - па 0,6т вугалю ў дзень

x дзён - па 0,5т вугалю ў дзень



Выберыце правільны адказ: а) 216 дзён, б) 54 дні, в) 122 дні.

Варыянт 3

1. Рашыце задачу па кароткім запісе: (стрэлкі раставіць)

5 маш. - 12 дзён

4 маш. - Х дзён



Які адказ правільны? а) 12дзён, або б) 15 дзён?

2. Велічыні, названыя ў задачы, адваротна прапарцыянальныя. Правільна расстаўце стрэлкі, складзіце прапорцыю і рашыце задачу.

4 гадзіны - 3км / г

х гадзін - 2км / г



Выберыце правільны адказ: а) 6гадзін, б) 2 гадзіны.
Адказы на экране

Варыянт 1.

1. б) 4гадзіны; 2. а) 4 машыны.



Варыянт 2.

1. б) 4машыны; 2. а) 216 дзён.



Варыянт 3.

1. б) 15 дзён; 2. а) 6 гадзін.


Правяраюцца адказы. НЕ выпраўляць памылкі. Сшыткі здаць на праверку.

VIII. Вынікі ўрока. Рэфлексія (2 мін)

  1. Якія велічыні называюцца прама прапарцыянальнымі? Прывядзіце прыклады прама прапарцыянальных велічынь.

  2. Якія велічыні называюцца адваротна прапарцыянальнымі? Прывядзіце прыклады адваротна прапарцыянальных велічынь.

  3. Прывядзіце прыклады велічынь, у якіх залежнасць не з'яўляецца ні прама, ні адваротна прапарцыянальнай.

    Ацаніць работу вучняў на ўроку.

IX. Дамашняе заданне (заданні на картках) (2 мін)

1) На пашыў 9 кашуль пайшло 18,9 м тканіны. Колькі метраў тканіны пойдзе на пашыў 12 такіх кашуль?

2) 6 аднолькавых труб запаўняюць басейн за 24 мінуты. За колькі мінут запоўняць басейн 9 такіх труб?

3) Брыгада з 8 рабочых выконвае заданне за 12 дзён. Колькі рабочых змогуць выканаць гэта ж заданне за 8 дзён, працуючых з той жа прадукцыйнасцю?



4) З 9,6 кг памідораў атрымліваюць 4 л таматнага соку. Колькі літраў соку можна атрымаць з 84 кг памідораў?


База данных защищена авторским правом ©urok.shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка