Вынікі абласной канферэнцыі, прысвечанай 70-годдзю вызвалення Беларусі ад нямецкіх захопнікаў І




Дата канвертавання14.02.2017
Памер75.39 Kb.
ВЫНІКІ

абласной канферэнцыі,

прысвечанай 70-годдзю вызвалення Беларусі

ад нямецкіх захопнікаў і

Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайнерисунок1
24 красавіка 2015 года ў рамках ІІ абласной навукова- практычнай краязнаўчай канферэнцыі вучняў “Край Гарадзенскі” адбыўся другі (выніковы) тур абласной канферэнцыі, прысвечанай 70-годдзю вызвалення Беларусі ад нямецкіх захопнікаў і Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне.

У заключным туры ў 8-мі секцыях удзельнічала 90 вучняў – пераможцаў першага завочнага тура.

Даследчыя работы ацэньвала журы, у складзе якога былі кваліфікаваныя настаўнікі і кіраўнікі музеяў устаноў адукацыі вобласці, навуковыя супрацоўнікі ГрДУ імя Я. Купалы, знакамітыя краязнаўцы і калекцыянеры.

На пленарным пасяджэнні з прывітальным словам выступілі Сяброўскі Б. А., дырэктар гімназіі № 1 ім. акадэміка Я.Ф. Карскага г. Гродна, Карнялюк В.Р., дацэнт кафедры турызму і культурнай спадчыны ГрДУ ім. Я. Купалы, запамінальнай засталася лекцыя-презентацыя доктара біялагічных навук, прафесара ДПУ імя М. Танка г. Мінска Федарука А.Т.

На падставе рашэння журы месцы размеркаваны наступным чынам:

Секцыя “Гарадзеншчына ў час фашысцкай акупацыі”:

Журы: Палякова І.Д., настаўнік гімназіі №1 г. Гродна,

Загідулін А.М., кан. гіст. навук.

Дыпломы I ступені:

– Эйсмант Ганна, 11 клас, Воранаўская СШ, навук. кіраўнік Падгайла Е.У., «Трагедыя на Воранаўскай зямлі»;

Лазарэвіч Вольга, 10 клас, Альхоўская СШ, навук. кіраўнік Саўко Л.У., « Палітыка генацыду на тэрыторыі Астравецкага раёна»;

Дыпломы II ступені:

– Вайцяховіч Анастасія, Паляцкішская сярэдняя школа, навук. кіраўнік Балінская М.У., «Сляды Вялікай Айчыннай вайны на тэрыторыі былога Паляцкішскага сельскага Савета»;

– Ганчарук Аляксей, Сцепанюк Вольга, 8 клас, Дварчанскі дзіцячы сад-сярэдняя школа, навук. кіраўнік Маер С.М., «Выпрабаванне няволей. Трагедыя землякоў, гвалтоўна вывезеных у Германію (1941-1945»;

Дыпломы III ступені:

– Келдановіч Маргарыта, Янчуковіч Уладзімір, 9 клас, СШ №1 г. Ліда, навук. кіраўнік Ліханава Н.А., «Палітыка генацыда ў гады Вялікай Айчыннай вайны на Лідчыне»;

– Рыдкіна Дзіана, Сакаловіч Нікіта, СШ №15 г. Ліда, навук. кіраўнік – Гушчынская К.В., «Зінякі: спаленыя вёскі Гродзеншчыны»;
Секцыя “Ваенныя лёсы ў Другой Сусветнай вайне”:

Журы: Швед А.А., настаўнік СШ №8 г. Гродна;

Адасік К.А., магістр гісторыі, метадыст ФГКТ ГрДУ

ім. Я. Купалы.



Дыпломы I ступені:

– Чорная Кацярына, 8 клас, Малабераставіцкая СШ, навук. кіраўнік Эйсмант Т.І., «Баявы шлях дырэктара Малабераставіцкай школы Ластачкіна М.М.»;

Лапацей Вольга, 10 клас, СШ № 1 г. Слонім, навук. кіраўнік Леановіч А.П., «Великая Отечественная война в истории моей семьи»;

Дыпломы II ступені:

– Вайтовіч Марыя, 11 клас, СШ №38 г. Гродна, навук. кіраўнік Адасік К.А., «Жизнь и деятельность Максимилиана Кольбе в Гродно (1922-1927)»;

– Алехновіч Кацярына, 10 клас, Каменская д/с-СШ, навук. кіраўнік Хвайніцкая Е.М., «Жизнь и подвиг старшего лейтенанта П.А. Кузьмина»;

Дыпломы III ступені:

– Паўлюкевіч Валерыя, 10 клас, Галавічпольская д/с-СШ, навук. кіраўнік Паўлюкевіч Л.Л., «Героизм и мужество моего дедушки И.Г. Бубнова»;

– Недзвецкая Лізавета, 9 клас, Скрыбаўская д/с-СШ, навук. кіраўнік Васько І.З., «Наш земляк Зуев Сергей Семёнович: боевые будни и послевоенная деятельность»;

Секцыя “Мой край у Вялікай Айчыннай вайне”:

Журы: Занеўскі С.В., настаўнік гісторыі;

Бабахава Г.С., настаўнік гісторыі гімназіі №1 г. Гродна.

Дыпломы I ступені:

– Філон Наталля, 11 клас, Ліпнішкаўская д/с-СШ, навук. кіраўнік Горбач Т.В., «Вялікая Айчынная вайна ў гісторыі вёскі Ліпнішкі і лёсах яе жыхароў»;

– Лагун Алеся, 8 клас, Шчорскаўская д/с-СШ, навук. кіраўнік Донь-Шынайка А.У., «Нішто не забыта, ніхто не забыты»;

Дыпломы II ступені:

Болбат Кацярына, 11 клас, Макараўская д/с-СШ, навук. кіраўнік Панкевіч А.В., «Вялікая Айчынная вайна ў лёсе маіх землякоў»;

– Янушкевіч Вікторыя, Гагілайце Дзіяна, 8 клас, Гальшанская СШ, навук. кіраўнік Корзун Я.І., «Сляды Вялікай Айчыннай вайны на Гальшанскай зямлі»;

Дыпломы III ступені:

Барташэвіч Аляксандр, Таймакоўскі Данііл, 7 клас, Радуньская гімназія, навук. кіраўнік Новік В.І., «Землякі – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны»;

– Часнойць Вікторыя, 9 клас, Міхалішкаўская СШ, навук. кіраўнік Усціменка І.Р., «Міхалішкі ў Вялікай Айчыннай вайне»;
Секцыя “На франтах Другой Сусветнай вайны”:

Журы: Гайда Ж. Г., настаўнік гісторыі ДУА “Гімназія г. Шчучына”.



Дыпломы I ступені:

– Былеўская Анастасія, 8 клас, Астрынская СШ ім. А. Пашкевіч (Цёткі), навук. кіраўнік Скарынка Ю.Р., «Судьба ветерана Великой Отечественной войны Касперко Ивана Иосифовича глазами правнучки»;

Пятровіч Ганна, 8 клас, СШ №2 г. Астраўца, навук. кіраўнік Мятлеўская Ж.С., «Жыццё вартае памяці»;

Дыпломы II ступені:

– Урублеўская Гражына, 9 клас, Заблотская д/с-СШ, навук. кіраўнік Войшніс Ф.С., «Воины-земляки Великой Отечественной войны Заблотского региона»;

– Заічка Юлія, 11 клас, СШ № 5 г. Масты, навук. кіраўнік Пракапеня Т.М., «Землякі на франтах вайны»;

Дыпломы III ступені:

– Грыгенч Яраслаў, 11 клас, СШ №34 г. Гродна, навук. кіраўнік Булай М.А., «Боевой путь 85-й Ордена Ленина Стрелковой дивизии (1 формирования)»;

– Міхеева Паліна, 9 клас, СШ №2 г. Ашмяны, навук. кіраўнік Пятрова Л.Г., «Подвиги лётчиков Гродненщины в годы Великой Отечественной войны»;
Секцыя “Памятаць пра вайну”:

Журы: Бандык Я.Л., настаўнік гісторыі УА “Гімназія №1 г. Ваўкавыска”.



Дыпломы I ступені:

– Мыслявец Аляксандра, 10 клас, Гімназія №10 г. Гродна, навук. кіраўнік Юдэнка Н.М., «Тема Великой Отечественной войны на страницах современных белорусских газет»;

Севасцьян Таццяна,11 клас, СШ №9 г. Ліда, навук. кіраўнік Татанушка А.Д., «Редкая фотография»;

Дыпломы II ступені:

– Назін Ягор, Зарэцкі Марк, 8 клас, Дзітвянская СШ, навук. кіраўнік Кедык В.М., Сухарукаў С.П., «Имя твоё неизвестно – подвиг твой бессмертен!»;

– Калагрыў Аляксандр, СШ № 31 г. Гродна, навук. кіраўнік Шанчук Е.Ю., «Преемственность и духовная связь поколений»;

Дыпломы III ступені:

– Лусцянкоў Ягор, Зубко Аляксандр, Паўленка Арцём, СШ №17 г. Ліда, навук. кіраўнік Капачэль Т.С., Хаванская А.У., «Наш гонар, наш боль»;

– Будзько Юлія, 10 клас, СШ №22 г. Гродна, навук. кіраўнік Емельян Л.І., «Великая Отечественная война в памяти моей семьи»;
Секцыя “Партызанскі і падпольны рух у вайне”:

Журы: Бегларян С.М., настаўнік гісторыі гімназіі №1 г. Гродна.



Дыпломы I ступені:

– Крэўчык Анастасія, 10 клас, СШ №3 г. Свіслач, навук. кіраўнік Пясецкі А.В., «Партизанское движение в Свислочском районе в годы Великой Отечественной войны»;

– Магнушэўскі Уладзіслаў, 9 клас, Гімназія г. Шчучына, навук. кіраўнік Гайда Ж.Г., «Партизанская борьба – урок мужества и храбрости»;

Дыпломы II ступені:

Орсік Юрый, Касач Анастасія, 8 клас, Рудаяварская д/с–БШ, навук. кіраўнік Лапата Л.М., «Мужнасць высокай пробы»;

– Пальчык Алена, 10 клас, СШ №1 г. Навагрудак, навук. кіраўнік Галушка Т.С., «Партизанское движение на Новогрудчине»;

Дыпломы III ступені:

– Андрыянаў М., 8 клас, Ваўкавыскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства, навук. кіраўнік Калініна І.М., «Партизанский отряд им. М.И. Калинина»;

Бабіч Эдгар, 11 клас, Кемелішкаўская д/с-СШ, навук. кіраўнік Іванцэвіч А.Л., «Дзейнасць савецкіх партызан і Арміі Краёвай на Астравеччыне ў 1942-1944 гг..»;
Секцыя “Подзвіг і выпрабаванне народа”:

Журы: Баярчук Т.В., ст. выкл. ГрДУ Канюк Н.У., краязнаўца

г. Гродна.

Дыпломы I ступені:

– Каспер Наталля, 10 клас, Свислацкая СШ, навук. кіраўнік Жукоўская З. І., «Вёска Свіслач у гады Вялікай Айчыннай вайны»;

– Чура Крысціна, 11 клас, СШ №3 г. Зэльва, навук. кіраўнік Сідорка Л.Б., «Освобождение Зельвенщины»;

Дыпломы II ступені:

Ганчарук Ксенія, 10 клас, СШ №5 г. Слонім, навук. кіраўнік Жукоўская С.В., «Слоним накануне Великой войны»;

– Рекець Кірыл, 11 клас, навук. кіраўнік Экстратаў В.В., «Использование Скидельского аэродрома во время Великой Отечественной войны»;

Дыпломы III ступені:

– Пазняк Елізавета, 9 клас, СШ №1 г. Скідзель, навук. кіраўнік Черкес Н.І., «Подвиг Серафима Жировичского и Игнатия Кударенко»;

Талеркава Марыя, 10 клас, СШ №2 г. Зэльва, навук. кіраўнік Талеркава И.В., «Земляки – участники Великой Отечественной войны»;

– Валентукевіч Кацярына, 11 клас, Парэцкая СШ, навук. кіраўнік Даніловіч Н.У., «Трагедыя вёсак на тэрыторыі Парэцкага с/с Гродзенскага раёна ў Вялікай Айчыннай вайне»;


Секцыя “Подзвіг і выпрабаванне народа”:

Журы: Горны А.С., магістр гісторыі, аспірант ГрДУ.



Дыпломы I ступені:

Зеневіч Юлія, Міцкевіч Марыя, 10 клас, СШ №19 г. Гродна, навук. кіраўнік Балбатун Н.М., «Нет семьи на земле такой, где не памятен свой герой…»;

– Варонка Ганна, 10 клас, Гімназія №1 імя К. Каліноўскага

г. Свіслач, навук. кіраўнік Ткачэнка Н.В., «События начала Великой Отечественной войны на Свислоччине»;



Дыпломы II ступені:

– Макулік Ілона, Панасевіч Кірыл, 8 клас, Малабераставіцкая СШ навук. кіраўнік Эйсмант Т.І., «Савецкі салдат – вызваліцель народаў Еўропы»;

– Лебедзь Валерыя, Стубеда Ніка, 8 клас, Малабераставіцкая СШ навук. кіраўнік Эйсмант Т.І., «Загінуў пры вызваленні Малой Бераставіцы»;

Дыпломы III ступені:

– Блашка Яна, 9 клас, Зуевіч Дзіяна, 11 клас, Пагародненская СШ, навук. кіраўнік Юшка Г.У., «Наши девушки из 10 ОБ ВНОС»;

– Кранкоўская Аксана, 11 клас, Гудагайская СШ, навук. кіраўнік Шлыковіч Г.М., «Учителя Беларуси в антифашистской борьбе (1941-1944)»;

– Паўлюкевіч Анастасія, 9 клас, БШ №14 г. Гродна, навук. кіраўнік Котусеў Е.Н., «Григорий Ниселевич Хосид: судьба человека»;



– Мароз Яўгенія, 9 клас, СШ №35 г. Гродна, навук. кіраўнік Паплеўка Ю.Р., «Им хотелось жить всем смертям назло!»;

Данілевіч Вера, 9 клас, СШ №2 г. Слонім, навук. кіраўнік Данілевіч І.У., «Юныя героі Слонімшчыны».


База данных защищена авторским правом ©urok.shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка