5 клас Тэма: Дзяленне натуральных лікаў Дэвіз: Усе свае веды – да перамогі! Тып урока




Дата канвертавання03.12.2018
Памер46.96 Kb.
5 клас Тэма: Дзяленне натуральных лікаў
Дэвіз: Усе свае веды – да перамогі!
Тып урока: замацаванне ведаў
Мэты урока: На рашэнні прыкладаў і задач замацаваць правілы і ўласцівасці

дзялення натуральных лікаў;

Стымуліраваць развіццю лагічнага мышлення, хуткага лічэння;

Выхоўваць акуратнасць у афармленні матэматычных запісаў.


Абсталяванне: дошка, мел, магнітная дошка, буквы і лічбы на магнітах,

карткі для самастойных работ.


Ход урока

Арганізацыйны момант



І. Праверка дамашняга задання: №439 (вусна)

а) 555:15=37; ж) (570:2):5=(570:5):2=57;

б) 434:14=31; з) (440:5):4=(440:4):5=22;

в) 3605:35=103; і) (7800:25):4=(7800:4):25=78.

№427 (у дошкі)

* * *

3 *

+* * * *


1 1 9 1

* * * * 8. (Адказ: 397×34=1588+1191=13498)



Пытанні: 1. На дошцы запісаны выраз а : в = с. Што азначаюць буквы а,в,с у дадзеным запісу? Што паказвае дзель?

2. Як знайсці дзялімае?

3. Як знайсці дзельнік?

4. Множанне і дзяленне – узаемна адваротныя дзеянні. Што гэта значыць?

(множанне правяраецца дзяленнем і наадварот)

5. Уласцівасці дзялення. Знайдзіце памылку і выпраўце (на дошцы загаддзя напісаны формулы з памылкамі)

1) 0 : а = а; (о)

2) а : а = 1;

3) а : 1 = 1; (а)

4) а : 0 = 0. (нельга)



ІІ. Замацаванне тэмы (рашэнне прыкладаў, ураўненняў,задач, спрашчэнне выразаў)

1) № 646 (вусна) Зборнік задач, стар. 134

2) № 652 Вылічыце, выкарыстоўваючы ўласцівасці дзялення (уласцівасці загаддзя напісаны на дошцы)

а) 120:(10∙6)=(120:6):10=2; (8) 5) (а ∙ с) : в = (а : в) ∙ с

б) 50:(25:5)=(50:25)∙5=10; (7) 6) (а : с) : в = (а : в) : с

в) (26∙7):13=(26:13) ∙7=14; (5) 7) (а : в) : с = (а : в) ∙ с

с) (1750:5):2=(1750:2):5=175. (6) 8) а : ( в ∙ с) = (а : в) : с

Дадатковыя заданні: Скласці формулы на магнітнай дошцы – перыметр і плошча квадрата,прамавугольніка; аб’ём куба, паралелепіпеда.
3) Работа ў парах па картках (вучань у дошкі і вучань на месцы выконваюцьадначасова адно і тоеж заданне).

Рашыце ўраўненне: а) х : 37 = 11; (385) б) 7373 : х = 73; (101)

в) 14 ∙ х = 168; (12) г) 21 ∙ х = 525. (25)

4) Фізкультмінутка.

5) Тэставыя заданні:

- Назавіце лік, большы за 28;

- Назавіце лік, меншы за 28;

- Прадстаўце 28 у выглядзе сумы двух розных складаемых;

- Прадстаўце 28 у выглядзе сумы трох складаемых;

- Прадстаўце 28 у выглядзе здабытку;

- Прадстаўце 28 у выглядзе дзелі;

- Прадстаўце 28 у выглядзе рознасці;

- Назавіце дапаўненне ліка 28 да 50, 100.

6) Задача № 656

13771 : 47 = 293(мм) – даўжыня прамавугольніка.

Адказ: 293 мм.

Задача № 65

1750 : 250 = 7 у столькі разоў солі больш атрымалася

7 ∙ 10 = 70(кг) солі патрэбна

Адказ: 70 кг.



7) Размінка. Адгадайце загадкі:

• Кулёк невелик Целой сотни велит: То сядь да учись, То встань, разойдись!

(звонок)

• Я – цифра меньше 10, Меня тебе легко найти, Но если букве „Я” прикажешь



Рядом встать, - Я – всё! Отец и дедушка, и ты, и мать. (семь – Я) 8) Эстафета (каманды – па 4 вучні) (Заданні загаддзя запісаны на дошцы)


























(200 : 4) : (50 : 5)



















42 + 23



5




Г



















12 х 4 + 2

24

У






















64 : 8

50

Р































8

К







































Выканайце дзеянні і адгадайце матэматычны тэрмін

КРУГ


























(300 : 6) : (50 : 10)
















52 - 23



10




Т



















15 х 4 - 5

17

Н






















32 : 4

55

А































8

К







































КАНТ


9) Самастойная работа па карткам (дыферанцыравана)
10) Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія.
11) Дамашнее заданне:

№652(г-з), 661, 660(па жаданню),стар. 136-137(зборнік)



База данных защищена авторским правом ©urok.shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка