Конкурс "Сакрэты творчага партфоліа" Агульная сярэдняя адукацыя. Факультатыўныя заняткі з матываванымі вучнямі Матэматыка. 7 "




Дата канвертавання06.02.2017
Памер103.71 Kb.
Дзяржаўная ўстанова адукацыі

“Сярэдняя школа №1 г. Любані”




Раённы інтэрнэт-конкурс “Сакрэты творчага партфоліа”


Агульная сярэдняя адукацыя.

Факультатыўныя заняткі з матываванымі вучнямі

Матэматыка. 7 “А”клас

Лінейныя ўраўненні і ўраўненні, якія прыводзяцца да лінейных

Міхлюк Любоў Мікалаеўна,

настаўнік матэматыкі

2015 год
Тэма: Лінейныя ўраўненні і ўраўненні, якія прыводзяцца да лінейных



Мэта:

- Сістэматызацыя і ўдасканальванне ведаў, звязаных з лінейнымі ўраўненнямі




Ход занятка

I Арыентацыйна-матывацыйны этап

[С-1] Добры дзень. Я рада бачыць вас у добрым настроі і спачуванні. Спадзяюся на вашу плённую працу на працягу ўрока. А для таго, каб можна было бачыць вынікі вашай працы, падпішыце свае ацэначныя лісты і вядзіце ўлік атрыманых балаў на кожным этапе ўрока. (Гл. Дадатак 1.)

[С-2] Спадзяюся, што вы падзяляеце думку старажытнагрэчаскага паэта Нівея, які сцвярджаў: “Матэматыку нельга вывучаць, назіраючы як гэта робіць сусед”.

Давайце ўспомнім, над чым мы працавалі на прошлым занятку.



( − Над паняццем лінейнага ўраўнення і яго каранёў )

[С-3] Добра, але ж на дасягнутым мы не можам заставацца. Як гаварыў французскі палкаводца Напалеон: “Остановиться можно лишь при падении, но не при подъёме”.

[С-4] Пагэтаму сёння мы прадоўжым працу над тэмай “Лінейныя ўраўненні і ўраўненні, якія прыводзяцца да лінейных”, і я папрашу, каб вы сфармулявалі мэту нашага занятку, выкарыстоўваючы апорныя словы:

[С-5]


… ведаў, звязанных з лінейнымі ўраўненнямі

развіццё

… навыкаў рашэння ўраўненняў, што прыводзяцца да лінейных

сістэматызацыя

… тэхнікі хуткага лічэння

выхаванне

… актыўнасці, камунікатыўнасці, цікаўнасці да матэматыкі

удасканальванне

II Аперацыйна-пазнавальны этап

[С-6] Рэалізаваць гэтыя задачы мы сможам на занятку ў ходзе будаўніцтва “Храма Ведаў”. Але для будаўніцтва нам патрэбна ўважлівасць, упартасць, уменне працаваць группай.

[С-7] Ітак, пачынаем закладку фундамента.

Трывалы фундамент – гэта трывалыя навыкі вылічэння. Успомнім некаторыя прыёмы хуткага лічэння.



  1. Вусны лік.

[С-8] Успомнім некаторыя прыёмы множання лікаў на 25 і на 125:

  1. 25×4=?

4) 8×125=?

  1. 25×16=?

5) 125×24=?

  1. 49×25=?

6)125×26=?







[С-9] Знайсці здабытак лікаў:

1) 36×11=? 3)98×89=?

2) 63×11 =? 4) 88×97=?

[С-10] Вылічыць квадрат лікаў 65 і 95.

[С-11] Фундамент мы заклалі. Цяпер будуем сцены.


  1. Актуалізацыя ведаў.

  • [С-12] Якое ўраўненне называецца лінейным?

  • [С-13,14] Колькі рашэнняў можа мець лінейнае ўраўненне? Раскажыце алгарытм рашэння лінейнага ўраўнення.

  • [С-15] Які з лікаў: -2, 0, 2 з’яўляецца коранем ураўнення 2(х+5)=10 ?

(Адказ: 0)

  1. Тэст

[С-16] №1 Выбраць нумары ўраўненняў, якія з’яўляюцца лінейнымі:

1) 2х=7 ; 5) х²=-1 ;

2) 3(х-5)=30 ; 6) (х-5)(х+3)=0 ;

3) 2/х=10 ; 7) ׀2х-1׀ 7=;

4) х/2=10 ;

(Адказ: 1,2,4)

[С-17] №2 Рашыць ураўненні:

1) 3х-0,7=0,3 ;

2) 2(х-1)=2х-2 ;

3) (х+1)(2х-4)(х-5)=0 ;

4) 2х+1 _ 3х-1 х

2 3 6

[С-18] №3 Рашыўшы апошняе ўраўненне з №2, вы даведаецеся імя матэматыка, які першы напісаў кнігу аб рашэнні ўраўненняў (корань ўраўнення адпавядае нумару):

1) Арыстоцель 5) Піфагор

2) Дыяфант 6) Архімед

3) Віет 7) Мухамед аль-Харэзмі

4) Дэкарт 8) Гаус

Кожная група калектыўна рашае тэст. Для ўзаемаправеркі абменьваюцца лістамі з рашэннем (глядзі ліст самаправеркі).

[С-19] У ацэначным лісце пастаўце сваёй групе столькі балаў, колькі знойдзена правільных адказаў.



  1. Фізкультмінутка

  2. Рашэнне ўраўненняў, якія зводзяцца да лінейных

[С-20] У першым заданні тэста вы сустрэліся з ураўненнямі, якія не з’яўляюцца лінейнымі. Гэта напрыклад ураўненне 2/х=10. Яго нельга прывесці да лінейнага.

А вось ураўненне з модулем зводзіцца да лінейнага:



׀2х-1׀=7 ;

2х-1=7 або 2х-1=-7

2х=8 2х=-6

х=4 х=-3

Адказ: -3; 4

[С-21] Вось яшчэ прыклады ўраўненняў, якія зводзяцца да лінейных:





10 .[С-22] Гістарычная звестка

Ужо ў старажытных егіпецкіх папірусах (каля 1900 г да н.э.) сустракаюцца задачы, якія зводзяцца да рашэння лінейных ураўненняў.

Напрыклад: Есць нейкая колькасць. Яе 2/3, яе 1/2 і яе 1/7, складзеныя разам, даюць 55. Якая гэта колькасць?

[С-23] Давайце рашым гэтую задачу (у дошкі).



11.[С-24] Разгледзім наступнае ўраўненне:



а)
А ці можна яго звесці да лінейнага?

Здаецца, можна.



[С-25] Рашэнне:

56-7х=5х+5 ;

-7х-5х=5-56 ;

-12х=-51 ;

х=(-51)/(-12) ;

х=4,25

Адказ: 4,25

б ) ׀2х-6׀

А што гэта за ўраўненне? Ці можна звесці яго да лінейнага? (Настаўнік разам з вучнямі разбірае рашэнне).

[С-26] Ну вось, сцены мы пабудавалі, будзем будаваць дах.

12.Скласці задачу, рашэнне якой прыводзіцца да ўраўнення

1,5 х-7= х+18 і рашыць яе

[С-27] III Кантрольна-карэкцыйны этап



Рашыць вывадны тэст (гл. дадатак)

IV Падвядзенне вынікаў.Рэфлексія (гл. дадатак)

Дадатак



Ліст самаправеркі
№1 Адказ: 1), 2), 4)

№2 1)3х-0,7=0,3 ; 2) 2(х-1)=2х-2 ;



3х=0,3+0,7 ; 2х-2=2х-2 ;

3х=1; 2х-2х=-2+2 ;

х=1/3. 0х=0 ;

Адказ: 1/3 х – любы лік

Адказ: х – любы лік

3) (х+1)(2х-4)(х-5)=0 ; 4)

х+1=0 або 2х-4=0 або х-5=0

х=-1 2х=4 х=5

х=2

Адказ: -1; 2; 5


Адказ: 7 (Мухамед аль-Харэзмі)

Тэст

1 Выбраць нумары ўраўненняў, якія з’яўляюцца лінейнымі:

1) 2х=7 ; 5) х²=-1 ;

2) 3(х-5)=30 ; 6) (х-5)(х+3)=0 ;

3) 2/х=10 ; 7) ׀2х-1׀ 7=;

4) х/2=10 ;

2 Рашыць ураўненні:

1) 3х-0,7=0,3 ;

2) 2(х-1)=2х-2 ;

3) (х+1)(2х-4)(х-5)=0 ;



4) 2х+1 _ 3х-1 х

2 3 6

3 Рашыўшы апошняе ўраўненне з №2, вы даведаецеся імя матэматыка, які першы напісаў кнігу аб рашэнні ўраўненняў (корань ўраўнення адпавядае нумару):

1) Арыстоцель 5) Піфагор

2) Дыяфант 6) Архімед

3) Віет 7) Мухамед аль-Харэзмі

4) Дэкарт 8) Гаус


Дадатак

Ліст самаправеркі
№1 Адказ: 1), 2), 4)

№2 1)3х-0,7=0,3 ; 2) 2(х-1)=2х-2 ;



3х=0,3+0,7 ; 2х-2=2х-2 ;

3х=1; 2х-2х=-2+2 ;

х=1/3. 0х=0 ;

Адказ: 1/3 х – любы лік

Адказ: х – любы лік

3) (х+1)(2х-4)(х-5)=0 ; 4)

х+1=0 або 2х-4=0 або х-5=0

х=-1 2х=4 х=5

х=2

Адказ: -1; 2; 5


Адказ: 7 (Мухамед аль-Харэзмі)
Тэст
1 Выбраць нумары ўраўненняў, якія з’яўляюцца лінейнымі:

1) 2х=7 ; 5) х²=-1 ;

2) 3(х-5)=30 ; 6) (х-5)(х+3)=0 ;

3) 2/х=10 ; 7) ׀2х-1׀ 7=;

4) х/2=10 ;

2 Рашыць ураўненні:

1) 3х-0,7=0,3 ;

2) 2(х-1)=2х-2 ;

3) (х+1)(2х-4)(х-5)=0 ;

4) 2х+1 _ 3х-1 х

2 3 6

3 Рашыўшы апошняе ўраўненне з №2, вы даведаецеся імя матэматыка, які першы напісаў кнігу аб рашэнні ўраўненняў (корань ўраўнення адпавядае нумару):

1) Арыстоцель 5) Піфагор

2) Дыяфант 6) Архімед

3) Віет 7) Мухамед аль-Харэзмі

4) Дэкарт 8) Гаус



Дадатак
Ацэначны ліст

Група № ___

№ п/п

Прозвішча, імя вучня

Віды дзейнасці

Фармулеўка мэты




Закладка фундамента

Будаванне сцен

Пабудова даху

Рэфлексія выбраць настрой

Вусны лік

Актуалізацыя ведаў

Тэст

Фарміраванне навыкаў рашэння задач

Адпрацоўка навыкаў

Вывадны тэст

Ацэнка дзейнасці




1































2































3































4































1-4

Калектыўная работа групы




























Намалюйце у калонцы «Рэфлексія» адпаведна свайму настрою малюнак


База данных защищена авторским правом ©urok.shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка