Тэма: Горныя і раўнінныя рэкі. Уклон і падзенне рэк. Харчаванне і рэжым рэк. Мэта




Дата канвертавання13.05.2017
Памер27.79 Kb.
Тэма: Горныя і раўнінныя рэкі. Уклон і падзенне рэк. Харчаванне і рэжым рэк.

Мэта: садзейнічаць фарміраванню ведаў аб горных і раўнінных рэках, уплыве рэльефу на накірунак і характар цячэння рэк.

Задачы: Даць паняцце аб парогах, вадаспадах, плёсах, горных и ращнинных рэках.

Вызначыць харчаванне рэк (снегавое, дажджавое, ледавіковае, падземнае, змешанае) і рэжым (разводдзе, паводка, межань) нашых беларускіх рэк і буйнейшых рэк свету.

Фарміраваць беражлівыя адносіны да вады, як часткі прыроды.

Ход урока

Актуалізацыя ведаў: на дошцы верш:

Ой ты, Друць рака

У якую даль

Праз лугі,лясы

Паплыла?

Выводзім тэму ўрока з фрагмента верша.



- Актуалізуючы тэст па мінулай тэме: “Паверхневыя воды. Рака і яе часткі”

Праца з картай

Паказаць буйнейшыя рэкі на кожным мацерыку.



Вывучэнне новага матэрыяла

Пераход да рэльефа мясцовасці дзе яны цякуць і вызначэнне скорасці цячэння гэтых рэк, вызначыць ад чаго яна залежыць.



- Фрагмент знятай ракі Друць, павольнага руху вады і расказ у гэты час пра раўнінныя рэкі, затым зачытаць верш з падручніка пра раку Церак і расказ пра горныя рэкі.

Праца з картай

Паказаць Каспійскае мора куды ўпадае рака Церак.



- Фрагмент знятай ракі Друць дзе яна ўтварае парогі і расказ як парогі ўтвараюцца і дзе яшчэ ў Беларусі яны маюцца (рака Днепр, каля Оршы і рака Заходняя Дзвіна, каля вёскі Рубы).

Праца з картай

Паказаць гэтыя рэкі на фізічнай карце Беларусі.



- Фрагмент цячэння горнай ракі і маленькі вадаспад на востраве Гаіці

Праца з картай

Знайсці на карце гэты востраў

Праблемнае пытанне: Чаму адны рэкі цякуць павольна, а другія вельмі хуткаводныя?

Паказаць узаемасувязь хуткасці цячэння ракі і уклона.



- Рэкорды рэк і вадаспады

Прагляд слайдаў з рэкордамі рэк і паказ буйнейшых вадаспадаў на планеце.



- Відэатэст па вадаспадам.

Фізкультхвілінка

- Расказ пра харчаванне рэк

Праца з картай

Вызначыць харчаванне рэк Каларада, Амазонка, Дняпро, Об.



- Рэжым рэк

Расказ пра рэжым рэк.



- Фрагмент ракі Друць у час паводкі

Вучням прапанаваць вызначыць рэжым ракі ў гэты час.



Замацаванне ведаў

Састаўленне схемы “Жыўленне рэк”



Жыўленне рэк

Дажджавое снегавое ледавіковае падземнае змешанае

Састаўленне схемы “Рэжым рэк”



Рэжым рэк

Межань разводдзе паводка

Кантроль ведаў

Кантралюючы тэст па тэме



- Падвядзенне вынікаў, выстаўленне адзнак

Дамашняе заданне Параграф 27, Конкурс знаўцаў.

ДУА “Іскраўская базавая школа”
img_5817.jpg
Тэма ўрока:

Раўнінныя і горныя рэкі.Ухіл і падзенне ракі. Рэжым і жыўленне рэк.

Настаўніка геаграфіі

Рыняка Сяргея

Генадзьевіча


База данных защищена авторским правом ©urok.shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка