Тэма: Сячэнні Мэта



Дата канвертавання10.02.2018
Памер150.53 Kb.
#18128



Тэма: Сячэнні

Мэта: Навучальная:

    • стварыць умовы для засваення паняцця сячэнні. Даць вучням звесткі аб прызначэнні сячэнняў, іх атрыманні, а таксама правіламі пабудовы сячэнняў;

    • пазнаёміць з відамі сячэнняў , іх размяшчэннем і абазначэннем на чарцяжы;

    • растлумачыць графічныя абазначэнні матэрыялаў на сячэннях;

    • даць некаторыя звесткі апереджальнага навучання па тэме -Разрэзы)

  • Развіваючая:

    • спрыяць развіццю прасторавых паданняў, якія маюць вялікае значэнне ў вытворчай практыцы;

    • рабіць самааналіз памылак;

    • развіваць ўменні сістэматызацыі матэрыяла ў выглядзе табліцы. (Табліца ў гатовым варыянце)

    • развіваць ўменні выдзяляцьсамае галоўнае, а таксама знаходзіць невядомыя ключавыя словы.

    • фарміраваць ўменні ў вучняў называць тэму і мэту урока.

    • фарміраваць уменні ўсталёўваць "адносіны" паміж прадметамі працоўнае навучанне , «Асноў тэхнічнай графікі», інфарматыкі, геаметрыі і інш;

    • паўтарыць практычныя навыкі, атрыманых на уроку інфарматыкі па тэме “Выкарыстанне графічных аб'ектаў ў тэкставым дакуменце, выкарыстоўваючы графічны рэдактар пакета Winvоrda;

    • развіваць лагічнае мышленне;

    • развіваць творчыя здольнасці вучняў пры замацаванні практычнай часткі .

  • Выхоўваючая:

    • выхоўваць уменне працаваць самастойна;

    • выхоўваць уменні працаваць парамі;

    • выхоўваць акуратнасць выканання чарцяжоў дэталей;

    • выхоўліваць уседлівасць .

Форма урока: комплексны урок з прымяненнем модульнага блока.

Абсталяванне і матэрыялы: камп’ютар (АС – Windows, офісная праграма Winword,

прагарама прэзентацыі сячэнняў па геаметрыі), мадэлі скаладаных і простых дэталяў, узор рычага ВАМ, мадэль , якое ілюструе сячэнне, набор дэталяў для замацавання практычнай часткі, геаметрычныя аб’ёмныя фігуры, плакаты, дошка.



Дыдактычны матэрыял : карткі заданні модульнага блока для аб'ектыўнага ацэньвання вучняў.

Структура урока

п.п

Від дзейнасці

Час, хвіліны

1

Стварэнне псіхалагічнага настрою

1

2

Паўтарэнне пройдзенага матэрыялу

4

3

Аналіз памылак

2

4

Праблемная сітуацыя

1

5

Новы матэрыял

14

6

Замацаванне матэрыялу

6

7

Выкананне практычнай часткі

15

8

Падвядзенне вынікаў урока

2


Ход урока:

  1. Стварэнне псіхалагічнага настрою

  2. Праверка пройдзенага матэрыялу па тэме:

Пабудаванне чарцяжоў прадметаў са змяненнем іх формы. Срэзы і выразы.


  1. Уваходны кантроль вучэных дасягненняў вучняў


Выберыце правільны адказ .

Кожны правільны адказ ацэньваецца 2 баламі




№ п\п

Змест пытання

Пералік адказаў

Правільны

адказ абвядзіце

кружочкам


Балы за правільны адказ

Агульная сума балаў

1.

Выберыце геаметрычныя фігуры

1. конус.

2. шар


3. прызма

4. усе варыянты правільныя



1

2

3



4






2

Зрэз –гэта….


1.Зрэз-гэта вынік сячэння паверхні мнагагранніка або цела вярчэння якой-небудзь плоскасцю.

2. Зрэз-гэта вынік сячэння паверхні мнагагранніка або цела вярчэння некалькамі пласкасцямі.

3.Зрэз-гэта выраз якой-небудзь часткі


1

2

3









3

Якія фігуры атрымліваюцца

ў выніку сячэння цыліндра плоскасцю?



1. прамавугольнік, квадрат, эліпс.

2. прамавугольнік, эліпс, круг

3. прамавугольнік, круг, квадрат.


1
2
3







4

Чым адрозніваецца зрэз ад выраза?


  1. Маецца адна сякучая плоскасць.

  2. Маецца две сякучыя плоскасці.

  3. Адрозненняў няма

1

2

3









5

Выкананне практычнай часткі д\звызначае сам настаўнік














Праверка правільных адказаў (Узаемаправерка вучняў)

Аналіз памылак , калі маюцца.


  1. Праблемная сітуацыя.

Юнакі і дзяўчаты! Звярнце ўвагу на гэтыя две дэталі. Якая з іх будзе простай , а якая складанай?

Вучні даюць правільны адказ.



Настаўнік: А чаму гэтая дэталь будзе з'яўляцца складанай? Вучні павінны адказаць, што ў ёй шмат элементаў тэхнічных дэталяў.


  1. Новы матэрыял

Уступнае слова настаўніка: На вытворчасці, у быце могуць сустракацца дэталі складанай формы , калі прымяненне толькі выглядаў бывае недастаткова. У гэтым выпадку для выяўлення формы дэталі , і ў першую чаргу яе ўнутранага абрысу. Тады прымяняюць іншыя дадатковыя відарысы.
Дэманстрацыя прыклада настаўнікам.

Прыклад з макетам вала. Для паказа ўнутранай часткі, мысленна раздзелім сякучай плоскасю. Усё, што паказана чырвоным колерам- гэта відарыс унутранай часткі

дэталі . Гэты відарыс атрымліваецца ў выніку сякучай плоскасцю.

Праблемная сітуацыя. Як вы думаеце, якая будзе ў нас тэма ўрока?
Вучні павінны адказаць – СЯЧЭННЕ.

Старонка. 117 падручніка.

Якія ключавыя словы вы бачыце ў гэтым параграфе. Вучні называюць.: Сячэнне, сякучая плоскасць, вал, шпоначная канаўка, вынесеныя і накладзеныя сячэнні.
Настаўнік: Сячэннем называэць відарыс , якая атрымліваецца пры мысленным рассячэнні прадметаў адной або некалькамі пласкасцямі.
А скажыце каліласка! Вось вы шчас знаёмы з паняццем сячэнне і як атрымліваецца

сячэнне.


А ці ведаеце вы што-небудзь пра вал, шпоначную канаўку,правіламі пабудовы сячэнняў іх відамі, размяшчэннем і абазначэннем, ці аб графічным абазначэнні матэрыялаў на сячэннях?


Вучні алказваюць , што не!

Настаўнік: Дак, якая ў нас будзе сённі мэта ўрока. Вучні прагаварваць і ставіць мэту урока. (Калі не, то настаўнік дапамагае ім паставіць мэту)



Дэманстрацыя прыклада з ВАМ. Аналіз.

Даць паняцце вала , шпоначнай канаўкі і шпонкі. (сувязь з тэнікай)

Пераход на плакаты. Аналіз памылкі вызначэння ў падручніку.

Віды сячэнняў: Сячэнні бываюць вынесеныя і накладзеныя. (разбор плаката)

Размяшчэння сячэнняў на чарцяжы : Аналіз плаката

1.сячэнне па пракцыённай сувязі

2. на свабодным месцы фармата

3.на прагу лініі сячэння



Правілы пабудовы сячэнняў

Абазначэнне сячэнняў

Графічныя абазначэнні матэрыялаў на сячэннях.

Шрыхоўка. Яе стандарт (адлегласць паміж штрыхамі і вугал)


Металы і Неметалічныя Дрэва

цвёрдыя сплавы матэрыялы

















!!! Апераджальнае пытанне па тэме «Разрэз». Параўнаць відарыс плаката №1

Чым адрозніваецца відарыс сячэння ад відарыса , атрыманым пры разрэзе дэталі.


  1. Замацаванне матэрыялу:


Сістэматызацыя ведаў ў выглядзе табліцы .


Новыя паняцці

Алгарытм пабудовы сячэнняў

Графічны

стандарт


Сячэнне

Аналіз

штрыхоўка пад вуглом 45 градусаў

Сякучая плоскасць

Пабудова

адлегласць паміж штрыхоўкай 2-4 мм

Вал

восі сіметрыі

стрэлкі паказваюць напрамак позірку

Шпоначная канаўка

знешні абрыс

Сячэнні абазначаюць А-А, Б-Б і г.д

Вынесеныя і накладзеныя сячэнні

удакладненне

фігуры


( пабудова характэрных элементаў)

калі сячэнне ўяўляе сабой сіметрычную фігуру і размешчана на працягу лініі (штрыхпункцірнай) сячэння, то стрэлкі і лініі не паказваюць




штрыхоўка сячэнняў


графічны знак «павёрнута»

А-А Абазначэнне сячэнняў


Цякучы кантроль

№ п\п

Змест пытання

Пералік адказаў

Правільны

адказ абвядзіце

кружочкам


Балы за правільны адказ

Агульная сума балаў

1

Сячэнне– называюць відарыс фігуры, які атрымліваецца пры мысленным рассячэнні прадмета…


  1. Адной плоскасцю сячэння.

  2. Адной або некалькамі пласкасцямі сячэння

  3. Трымя плоскасцямі




1
2

3







2


Пад якім вуглом праводзяць штрыхоўку пад вуглом да восі сіметрыі, або яго контура.

1. 90 º
2. 45 º
3 . 75º

1
2
3







3

Якія віды сячэнняў вы ведаеце?

1. вынесеныя і накладзеныя

2. накладзеныя і павёрнутыя

3. павёрнутыя і вынесеныя


1
2
3







4

Чым адрозніваецца сячэнні ад разрэза?


  1. Адрознення няма

  2. Відарыс сячэнняў паказваецца непасрэдна ў самой сякучай плоскасці, а ў разрэзе і пазасякучай плоскасцю

1

2








5

Ці ёсць памылка ў абазначэнні накладзенага сячэння? Калі ёсць, то дамалюйце!
(за правільны адказ 2 бала.)













! Прэзентацыя сячэнняў геаметрычных фігур

Мадэль геаметрычных фігур.

Д\з &24. Канспект вызначэнняў і ключавых слоў. с.122. Выканаць заданне на будову накладзенага сячэння. па рыс 171.

Выхадны кантроль.

7.Практычная работа . Выканаць накладзенае сячэнне дэталей выкарыстоўваючы

графічны рэдактар пакета Winword. ! На высокі уровень 10 балаў вучні павінны самі

выбраць галоўны выгляд і выканаць сячэнне.

Астатнія, калі не згодны па гатоваму абразцу.


8. Падвядзенне вынікаў урока.



  1. Уваходны кантроль вучэных дасягненняў вучняў


Выберыце правільны адказ .

Кожны правільны адказ ацэньваецца 2 баламі



№ п\п

Змест пытання

Пералік адказаў

Правільны

адказ абвядзіце

кружочкам


Балы за правільны адказ

Агульная сума балаў

1.

Выберыце геаметрычныя фігуры

1. конус.

2. шар


3. прызма

4. усе варыянты правільныя



1

2

3



4






2

Зрэз –гэта….


1.Зрэз-гэта вынік сячэння паверхні мнагагранніка або цела вярчэння якой-небудзь плоскасцю.

2. Зрэз-гэта вынік сячэння паверхні мнагагранніка або цела вярчэння некалькамі пласкасцямі.

3.Зрэз-гэта выраз якой-небудзь часткі


1

2

3









3

Якія фігуры атрымліваюцца

ў выніку сячэння цыліндра плоскасцю?



1. прамавугольнік, квадрат, эліпс.

2. прамавугольнік, эліпс, круг

3. прамавугольнік, круг, квадрат.


1
2
3







4

Чым адрозніваецца зрэз ад выраза?


1.Маецца адна сякучая плоскасць.

2.Маецца две сякучыя плоскасці.

3.Адрозненняў няма


1

2

3









5

Выкананне практычнай часткі д\звызначае сам настаўнік














2.Цякучы кантроль

Выберыце правільны адказ!




№ п\п

Змест пытання

Пералік адказаў

Правільны

адказ абвядзіце

кружочкам


Балы за правільны адказ

Агульная сума балаў

1


Сячэнне– называюць відарыс фігуры, які атрымліваецца пры мысленным рассячэнні прадмета…

1.Адной плоскасцю сячэння.

2.Адной або некалькамі пласкасцямі сячэння

3.Трымя плоскасцямі


1
2
3






2


Пад якім вуглом праводзяць штрыхоўку пад вуглом да восі сіметрыі, або яго контура.

1. 90 º
2. 45 º
3 . 75º

1
2
3







3

Якія віды сячэнняў вы ведаеце?

1. вынесеныя і накладзеныя

2. накладзеныя і павёрнутыя

3. павёрнутыя і вынесеныя


1
2
3







4

Чым адрозніваецца сячэнні ад разрэза?


1.Адрознення няма

2. Відарыс сячэнняў паказваецца непасрэдна ў самой сякучай плоскасці, а ў разрэзе і пазасякучай плоскасцю

1

2








5

Ці ёсць памылка ў абазначэнні накладзенага сячэння? Калі ёсць, то дамалюйце!
(за правільны адказ 2 бала.)















Новыя паняцці

Алгарытм пабудовы сячэнняў

Графічны

стандарт


Сячэнне

Аналіз

штрыхоўка пад вуглом 45 градусаў

Сякучая плоскасць

Пабудова

адлегласць паміж штрыхоўкай 2-4 мм

Вал

восі сіметрыі

стрэлкі паказваюць напрамак позірку

Шпоначная канаўка

знешні абрыс

Сячэнні абазначаюць А-А, Б-Б і г.д

Вынесеныя і накладзеныя сячэнні

удакладненне

фігуры


( пабудова характэрных элементаў)

калі сячэнне ўяўляе сабой сіметрычную фігуру і размешчана на працягу лініі (штрыхпункцірнай) сячэння, то стрэлкі і лініі не паказваюць




штрыхоўка сячэнняў


графічны знак «павёрнута»

А-А Абазначэнне сячэнняў

Ліст правільных адказаў.


Уваходны кантроль

1-4

2-1

3-2

4-1

5- вызначае сам настаўнік
Цякучы кантроль
1-2

2-2

3-1

4-2
5-


Выхадны кантроль вызначае сам настаўнік!

Заданне на 7-8 балаў!





Поделитесь с Вашими друзьями:




База данных защищена авторским правом ©urok.shkola.of.by 2022
звярнуцца да адміністрацыі

войти | регистрация
    Галоўная старонка


загрузить материал