Урок: Гісторыя Беларусі Дата




Дата канвертавання05.03.2018
Памер33.53 Kb.



Урок: Гісторыя Беларусі

Дата:

Kлас:6

Tэма:. Княжанне Вітаўта

Сувязь з папярэднімі ведамі:Княжанне Ягайлы

Мэта ўрока:Мяркуецца, што вучні будуць ведаць вызначэнні паняццяў: вызначэнні паняццяў: бітва на рацэ Ворскле, Віленска-Радам ская унія, Гарадзельская унія;даты: гады падпісання Салін-

скага пагаднення, Віленска-Радамскай уніі, Гарадзельскай уніі; бітвы на рацэ Ворскле.



Вучні будуць ўмець: вызначаць асноўныя кірункі дзяржаўнай палітыкі Вітаўта; апісваць асноўныя падзеі гісторыі ВКЛ ХV ст.;называць прычыны і вынікі Віленска-Радамскай і Гарадзельскай уній;

ацэньваць гістарычнае значэнне дзейнасці Вітаўта па захаванні дзяржаўнай самастойнасці ВКЛ

НаШтоБуЗУ (на што буду звяртаць увагу).Мэты ўрока мовай вучняў: вызначэнні паняццяў: бітва на рацэ Ворскле, Віленска-Радам ская унія, Гарадзельская унія;даты: гады падпісання Салінскага пагаднення, Віленска-Радамскай уніі, Гарадзельскай уніі; бітвы на рацэ Ворскле.

1.Буду ведаць наступныя паняцці: Буду ўмець вызначаць асноўныя кірункі дзяржаўнай палітыкі Вітаўта; апісваць асноўныя падзеі гісторыі ВКЛ ХV ст.;называць прычыны і вынікі Віленска-Радамскай і Гарадзельскай уній;ацэньваць гістарычнае значэнне дзейнасці Вітаўта па захаванні дзяржаўнай самастойнасці ВКЛ



Ключавое пытанне да вучняў: Пытанне 7* §7

Ход урока (метады і заданні):

  1. Арганізацыйны момант 2. Праверка д/з: пыт. §6 (франтальна)

План тэмы

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

1. Намаганні

Вітаўта па

аднаўленні

сама стойнасці

ВКЛ.


Арганізацыя работы са стужкай часу, з гістарычнай картай, з дакументам.

Работа са стужкай часу: адзначыць падзеі,якія адносяцца да кіравання Вітаўта.

2. Знешняя

палітыка


Вітаўта.

Арганізацыя работы з ілюстрацыяй.

Работа з ілюстрацыяй «Мангола-татарскія

воіны XIV ст.»: параўнаць узбраенне мангола-татарскага воіна і воіна ВКЛ.




3. Вялікае

Княства


Літоўскае на вяршыні

магутнасці.



Арганізацыя работы з дакументам


Работа з дакументам «Пахвала князю Вітаўту». Работа з гістарычнай картай: лакалізаваць месцы падпісання Салінскага пагаднення, Віленска-Радамскай уніі, Гарадзельскай уніі; месца бітвы на рацэ Ворскле; межы ВКЛ пры Вітаўце.

4. Спробы

Вітаўта атры-

маць кара леў-

скую карону



Арганізацыя самастойнай работы па складанні схемы.

Арганізацыя запаўнення параўнальнай табліцы



Самастойная работа па складанні схемы «Кірункі дзейнасці Вітаўта».

Запаўненне параўнальнай табліцы «Уніі ВКЛ з Каралеўствам Польскім» (дата, месца, прычыны падпісання, вынікі уніі).







Спосаб праверкі дасягнення мэтаў урока вучнямі:Адказ на ключавое пытанне

Дамашняе заданне: § 7; працягнуць стварэнне гістарычнагаслоўніка друкаванага. Скласці сінквэйн пра князя Вітаўта Запоўніць табліцу «Знешняя палітыка Вітаўта»(пыт. 8 вучэбнага дапаможніка).

Індывідуальнае (на выбар):падрыхтаваць даведнік для вандроўнікаў, якія жадаюць прыехаць у ВКЛ перыяду кіравання князя Вітаўта

Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі: 1.Карта “ Вялікае Княства Літоўскае (XIV—XV стст.). 2.Атлас. Гісторыя Беларусі, другая палова ХІІІ — першая палова ХVI ст. 7 клас / А. В. Перзашкевіч ; навук. рэд. Э. М. Загарульскі, Ю. М. Бохан. — Мінск : Белкартаграфія, 2015.





База данных защищена авторским правом ©urok.shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка